Reklama

Strona główna

Rok 2015 w PIAP. "Kontrakty krajowe i eksportowe, rozwój technologii"

  • Fot. Pixabay

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów miniony rok może zaliczyć do udanych. W 2015 roku przeprowadzono kilkanaście dostaw dla służb ochrony i bezpieczeństwa w kraju i za granicą (w tym dla polskiej Straży Granicznej). PIAP brał udział w przetargach na dostawę robotów dla sił zbrojnych, co zaowocowało złożeniem zamówień eksportowych.

PIAP do najważniejszych zleceń, wykonanych w minionym roku, zalicza dostawę na rynek krajowy dwóch robotów pirotechnicznych Ibis, które trafiły do placówek Straży Granicznej w Katowicach i Poznaniu. Kolejne realizacje wykonano dla podmiotów zagranicznych. Instytut brał udział w przetargach ogłaszanych w Korei Południowej, Nigerii i Pakistanie. W ich wyniku otrzymał zamówienia eksportowe na dostawę robotów PIAP Gryf i PIAP Scout dla sił zbrojnych wymienionych państw.

Roboty typu Ibis przeznaczone są do operowania w warunkach zagrożenia pirotechnicznego, umożliwiając podejmowanie, transport i zdalne likwidowanie bagaży i paczek, w przypadku zaistnienia podejrzenia zagrożenia. Ibisy mogą prowadzić działania między innymi wewnątrz samolotów, terminali, sortowni bagaży, na parkingach i pasach startowych - a więc w obszarach portów lotniczych, gdzie istnieje potrzeba weryfikacji i neutralizacji pakunków będących potencjalnym zagrożeniem.

Robot Ibis na lotnisku w Katowicach. Fot. PIAP

Roboty tego typu mogą być także wyposażone w osprzęt dodatkowy, taki jak wyrzutniki pirotechniczne, skanery rentgenowskie, czujniki CBRN (zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych) lub detektory materiałów wybuchowych. Ich dużym atutem jest daleki zasięg operacyjny, zapewniający zwiększone bezpieczeństwo i komfort pracy dla przedstawicieli służb.

Ibisy od 2011 r. pełnią służbę na polskich lotniskach, pierwszym polskim portem lotniczym dysponującym takim wyposażeniem był Warszawa-Okęcie. System Ibis został pozyskany dla tamtejszej placówki Straży Granicznej przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Robot Ibis. Fot. PIAP

Porty lotnicze i placówki Straży Granicznej posługują się na co dzień także innymi technologiami opracowanymi w PIAP, jak już wspomniano, również z sukcesem eksportowanymi. Należą do nich mobilne roboty pirotechniczne PIAP Gryf, roboty wspomagająco-neutralizujące Expert, robot miotany TRM (przeznaczony do wsparcia działań w otoczeniu trudnodostępnym i niebezpiecznym) oraz urządzenie inspekcyjne Explorer.

PIAP w ostatnim czasie rozszerzył ofertę, obejmującą obecnie także akcesoria do wykrywania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych, pojazdy specjalne i urządzenia do wspomagania operacji antyterrorystycznych, jak robot Fenix. Producent liczy, że między innymi dzięki temu sprzedaż w roku 2016 zostanie - co najmniej - utrzymana na dotychczasowym poziomie.

Gryf
Robot PIAP Gryf. Fot. PIAP

Instytut to placówka-centrum robotyki, automatyki i pomiarów, powstała w 1965 r. w Warszawie. W siedzibie w stolicy zatrudnionych jest ponad 300 specjalistów, prowadzących prace badawcze nad nowymi technologiami w zespołach interdyscyplinarnych.

PIAP jest również pierwszym i największym w Polsce producentem wysokiej klasy mobilnych robotów przeznaczonych do zastosowań specjalnych, ze szczególnym uwzględnieniem specyficznych potrzeb i wymagań służb antyterrorystycznych i formacji zwalczających zagrożenia pirotechniczne. Produkty PIAP służą w kilkunastu krajach Europy, Azji i Afryki.

IBIS
Robot IBIS. Fot. PIAP

Oferta PIAP nie ogranicza się jedynie do produkcji nowoczesnych robotów. Klienci Instytutu mogą również skorzystać z usług z zakresu automatyki przemysłowej, robotyzacji stanowisk i linii technologicznych, automatyzacji montażu, systemu transportu międzyoperacyjnego, ważenia i dozowania, kontroli wizyjnej, a także technologii informatycznych i kosmicznych oraz druku 3D.

Instytut jest laureatem nagród i wyróżnień w dziedzinie innowacyjności, był uhonorowany m.in, nagrodami Polski Produkt Przyszłości, Defender, otrzymał także nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz medale międzynarodowych targów innowacji w Brukseli, Chinach czy Moskwie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. specu

    T-shirty z nadrukiem, ubrania z military shopu - polski przemysl zbrojeniowy - tyle w temacie

Reklama