Reklama

Armia i Służby

Polacy wygrali Hackathon zorganizowany przez NATO

Fot. www.act.nato.int
Fot. www.act.nato.int

Polacy stworzyli prototyp oprogramowania odpowiadającego za obsługę repozytorium NATO C3 Taxonomy. Komisja uznała ich projekt za wyjątkowy z powodu połączenia jakości i szybkości kodowania przy jednoczesnym zachowaniu współczesnych standardów wyglądu interfejsu.

Pierwszy natowski konkurs Hackathon na temat architektury korporacyjnej odbył się w dniach 4-8 kwietnia br. w Krakowie. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane i zorganizowane przez zespół analityków i projektantów z dowództwa SACT (Supreme Allied Command Transformation, znane też jako ACT) w Norfolk. Rywalizację przeprowadzono w dwóch dyscyplinach: programowanie oraz modelowanie. Udział w konkursie był możliwy zarówno dla przedstawicieli organizacji wojskowych państw NATO, jak również dla przedstawicieli cywilnych środowisk uczelnianych, a także przedstawicieli firm komercyjnych (CoherenSEA, COMARCH, Front End, Hewlett Packard Enterprise, MooD International, No Magic, Syntell).

W dyscyplinie programowania zwyciężył zespół polski składający się z trzech młodych oficerów: ppor. Marcina Cieślewicza, ppor. Marcina Perki oraz ppor. Artura Stachurskiego z Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi w Warszawie, które bezpośrednio podlega Inspektoratowi Systemów Informacyjnych.

Zespół polskich oficerów w ciągu 4 dni zaprojektował i stworzył prototyp oprogramowania opartego na chmurze obliczeniowej. Program ma służyć do repozytorium NATO C3 Taxonomy, przy wykorzystaniu kilku najbardziej popularnych formatów dokumentów (PDF, CSV, RTF).

Komisja podczas oceny prototypu wzięła pod uwagę krótki czas wykonania tak złożonego narzędzia oraz wysoko oceniła sposób przedstawiania danych w przedmiotowym prototypie przy wykorzystaniu nowoczesnego interfejsu. Organizatorzy na koniec podkreślili, że stworzone w czasie konkursu produkty oraz zastosowane techniki będą wykorzystywane przez analityków i projektantów z NATO w projektach przez nich realizowanych, które później znajdą zastosowanie w prowadzonych zadaniach we wszystkich państwach i organizacjach NATO. W następnym tygodniu, w dniach 11-15 kwietnia w Krakowie odbywa się również konferencja TIDE Sprint organizowana przez dowództwo ACT.

Hackathon, znany też pod nazwą hackfest czy codefest to wydarzenie, które przyciąga coraz większe rzesze fanów programowania. Na taką imprezę zwykle przybywają programiści, graficy, czy menadżerowie projektów. Cel? W ciągu jednego dnia (maksymalnie jednego tygodnia) należy od zera stworzyć aplikacje, rozwiązanie sprzętowe lub programowe. W tym określonym czasie aplikacja musi powstać od zera.

Za najlepsze aplikacje zwykle przewidziane są odpowiednie nagrody pieniężne lub wsparcie przy rozwijaniu projektu. Hackathon zwykle ma jakiś temat przewodni, jest to język oprogramowania, konkretny system operacyjny czy problem społeczny.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. qwerty

    Gratulacje chłopaki.

Reklama