Reklama

Strona główna

Uniwersytet Mikołaja Kopernika szkoli ekspertów od cyberbezpieczeństwa

Fot. wikipedia.org
Fot. wikipedia.org

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nawiązał współpracę z firmą Fortinet - jednym z największych przedsiębiorstw zajmujących się cybersecurity. W jej ramach studenci mogą zgłębiać tajniki działania sieci bezprzewodowych. Celem programu jest kształcenie specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Studenci uczestniczący w kursach w ramach Fortinet Network Security Academy (FNSA) otrzymują możliwość uzyskania certyfikatów otwierających drogę do kariery w branży cyberbezpieczeństwa. Partnerstwo z UMK w Toruniu to nie jedyny projekt dydaktyczny prowadzony przez tę firmę. Przedsiębiorstwo współpracuje z uczelniami z całego świata w ramach programu FNSA. Celem inicjatywy jest pomoc w kształceniu specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Uczelnie uczestniczące w programie mogą liczyć na materiały dydaktyczne, szkolenie wykładowców oraz wyposażenie laboratoryjne.

Zajęcia prowadzone w laboratorium przeznaczone są dla studentów informatyki stosowanej szczególnie zainteresowanych łącznością bezprzewodową. Ich kluczowy element stanowią ćwiczenia praktyczne dotyczące instalacji i konfiguracji sieci bezprzewodowych wykorzystujących kontrolery i punkty dostępowe.

- Dzięki tej współpracy mamy możliwość zaznajamiania studentów z najnowszymi technologiami stosowanymi w sieciach bezprzewodowych – mówi dr hab. Jacek Kobus, adiunkt na WFAiIS UMK.

W laboratorium dostępnych jest między innymi dziesięć niezależnych stanowisk wyposażonych w wirtualne kontrolery, system umożliwiający zarządzenia wieloma wirtualnymi kontrolerami oraz szesnaście punktów dostępowych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o oprogramowanie System Director oraz Network Manager.

- Kurs kończy się sprawdzianem z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Najlepsi studenci otrzymują specjalny certyfikat poświadczający znajomość zagadnień dotyczących instalacji i konfiguracji rozwiązań Fortinet dla sieci bezprzewodowych – dodaje dr Mariusz Piwiński, adiunkt na WFAiIS UMK.

Obecnie w programach sponsorowanych przez potentata branży cyberbezpieczeństwa bierze udział siedem uczelni ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Europy. Przewiduje się, że dwadzieścia kolejnych dołączy do niego w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Szacuje się, że obecnie rynek cyberbezpieczeństwa przyjmie milion nowych pracowników, a do 2019 roku zapotrzebowanie to wzrośnie do sześciu milionów ekspertów.  - Podejmujemy tę innowacyjną formę współpracy z uczelniami, by odpowiedzieć na to wyzywanie przez pomoc w kształceniu nowych, dobrze przygotowanych specjalistów – mówi Ken Xie,  współzałożyciel i CEO Fortinet.

Źródło: Fortinet

Czytaj też: NIK ostro krytykuje bezpieczeństwo rządowych baz danych

Reklama

Komentarze

    Reklama