Reklama

Armia i Służby

Europol walczy z terrorystyczną propagandą w sieci

  • Fot. NASA

Agencja Europol poinformowała o skasowaniu ponad 1600 publikacji oraz kont, obecnych na 35 portalach społecznościowych. Akcja Europejskiej Policji nie mogłaby mieć miejsca, bez współpracy z właścicielami portalów, którzy poinformowani o obecności takich kont na ich serwisach usunęli oraz zablokowali konta, zgodnie zasadami użytkowania serwisów.

Jak podaję Europol w komunikacie podsumowującym akcję przeprowadzoną w ramach działania Internet Referral Unit (IRU), w skład której wchodzili policjanci z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Słowacji. Miejscem działania była główna siedziba Europolu w Hadze, Holandia, w której wszyscy przedstawiciele działali w 48 godzinnej akcji. Obecność służb narodowych mogła zostać podyktowana różnorodnością materiału nad którym pracowano, mowa tu o co najmniej 6 językach w których publikowali użytkownicy serwisów, propagujący zachowania ekstremistyczne oraz terroryzm.

To pierwsza taka akcja połączonych sił policyjnych, mająca na celu jak najszybsze usunięcie materiałów niezgodnych z zapisami regulaminów użytkowania na mediach społecznościowych. Zespół wspierany przez policjantów pracujących w Europolu namierzył konta wykorzystywane przez terrorystów do rekrutowania nowych członków grup terrorystycznych, propagowania zachowań ekstremistycznych oraz prowadzenia działań z zakresu wojny informacyjnej. Wśród zespołu osób oprócz oficerów operacyjnych udział w akcji brali także analitycy treści, tłumacze oraz specjaliści ds. zwalczania terroryzmu.

Europejska sekcja Internet Referral Unit została powołana do życia w 2015 roku w celu zwalczania propagandy terrorystycznej oraz groźnych ekstremistycznych zachowań w przestrzeni sieciowej. Do działań sekcji należy oznaczanie oraz informowanie właścicieli serwisów internetowych, o wykorzystywaniu ich stron do udostępniania nieodpowiednich treści. Chodzi m.in. o filmy propagandowe, zdjęcia wykonane po dekapitacjach, filmów instruktażowych pokazujących robienie bomb w domowych warunkach czy obawy mowy nienawiści.

 

Czytaj też: Europol będzie walczył ramię w ramie z biznesem przeciwko ransomware

Reklama

Komentarze

    Reklama