Reklama

Armia i Służby

Rosyjskie służby zamierzają odszyfrować krajowy ruch sieciowy

  • T-45 Goshawk / U.S. Navy, Mass Communication Specialist Seaman Anthony N. Hilkowski

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) razem z rosyjskim ministerstwem komunikacji, zamierza wprowadzić szereg mechanizmów pozwalających na odszyfrowanie całego ruchu sieciowego na terenie Rosji.  

Ta implementacja jest częścią prawa, które zostało przyjęte na początku tego roku przez Rosyjski rząd, chodzi tzw. prawo Yaroway nazywane przez Rosjan „Wiosennym pakietem”. Rządzący argumentują wprowadzenie nowych przepisów prawnych ochroną obywateli Rosji przed terrorystami działającymi w sieciach teleinformatycznych oraz przestrzeni publicznej. Nowe zapisy dotyczą firm działających na terenie Rosji, które muszą dostarczyć klucze szyfrujące wykorzystywane przy dostarczaniu swoich usług. Chodzi tu głównie o rosyjskie firmy jak Yandex, grupę Mail.ru, Vkontakte ale także zagraniczne korporacje i aplikacje oferowane na rynku jak Google, WhatsApp, Telegram, Viber oraz Facebook.

Jak powiedział rzecznik FSB w rozmowie z portalem SCMagazineUK, klucze są potrzebne do odszyfrowania całej komunikacji sieciowej, która przepływa przez teren Federacji Rosyjskiej. Ma to oczywiście pozwolić agencji wywiadowczej na lepsze kontrolowanie sieci oraz zapewnienie wszystkim obywatelom wyższego poziomu bezpieczeństwa informatycznego. Rzecznik, miał także powiedzieć, że dzięki temu specjalne oddziały będą mogły lepiej i skutecznie zwalczać wszystkie zagrożenia sieciowe oraz przeciwdziałać cyberprzestępstwom oraz innym zagrożeniom w internecie. Nowe prawo ma jednocześnie pozwolić na sprofilowanie użytkowników sieci oraz ich upodobań czy nawet stanów emocjonalnych.

Jak podaję SCMagazineUK takie działania nie są uznawane, przez specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa za przynoszące realne korzyści w zwalczaniu cyberprzestępców. Spowodowane jest to, używaniem przez część stron internetowych na terenie Rosji szyfrowania HTTPS, co utrudni działanie służb, które będą musiały odszyfrowywać bezpieczną komunikację.

Jednym z obecnie proponowanych pomysłów przez FSB ma być ustawienie urządzeń w centralach dostawców internetu mobilnego na terenie kraju, z których agencja będzie mogła wykonywać ataki metodą MITM (man-in-the-middle). Wielu rosyjskich analityków bezpieczeństwa informatycznego podchodzi sceptycznie do prawa przyjętego 20 lipca tego roku.

Czytaj też: Hakerska oferta Rosjan dla WADA

Reklama

Komentarze

    Reklama