Dr Jamie Shea: Donald Trump nie odwróci się od NATO

Środa, 16 Listopada 2016, 12:00 Cyber NATO Jamie Shea

Podczas konferencji NATO "Towards the Challenges of a Contemporary World" w Łodzi swój wykład wygłosił doktor Jamie Shea, zastępca sekretarza generalnego dla nowych wyzwań bezpieczeństwa w NATO. Mówił on o konieczności rozbudowy sił zbrojnych, zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz przyszłości NATO po wyborze na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

W trakcie swojego wystąpienia Shea przedstawił konieczność wzmocnienia sił zbrojnych NATO i zbudowania odpowiednich struktur dla sił zbrojnych, ponieważ wiele z nich zostało od zakończenia zimnej wojny sprywatyzowanych. Zauważył, że należy odróżnić zwykłe rosyjskie ćwiczenia wojskowe od przygotowań do inwazji. NATO musi jednocześnie zmierzyć się z licznymi rosyjskimi prowokacjami.

Zastępca sekretarza generalnego, podkreślił również znaczenie cyberbezpieczeństwa i cyberobrony, jednocześnie akcentując, że NATO przywiązuje do tej problematyki coraz większą uwagę. Jego zdaniem cyberbroń zyskuje znaczenie strategiczne i może służyć do szantażu i sabotażu.

Według doktora NATO musi odpowiednio zbalansować rozmieszczenie zasobów na Wschodzie i na Południu. Pomóc w tym może współpraca krajów afrykańskich z Unią Europejską, szczególnie w obszarze basenu Morza Śródziemnego.

Czytaj też: Zachód przegrywa wojnę informacyjną – alarmuje dyrektor NATO StratCom Center

Duże zagrożenie ma pochodzić z Afryki Północnej, w szczególności z Libii, gdzie na jednego obywatela może przypadać nawet 26 sztuk broni zarówno palnej, jak i białej.

Shea odniósł się również do wyborów w Stanach Zjednoczonych, mówiąc, że jego zdaniem Donald Trump nie odwróci się od NATO, będzie tylko naciskał na wyrównanie zdolności i operacje Sojuszu, w tym pod kątem finansowym.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Rysiek Środa, 16 Listopada 2016, 14:53
jakoś NATO nie odróżniło przygotowań do inwazji na Krym i Donbas od "zwykłych ćwiczeń"
qra Środa, 16 Listopada 2016, 14:02
Ale ten Pan wyrażał swoje pobożne życzenia.
Obecnie kompletująca się ekipa prowadzić będzie politykę nakreśloną przez Prezydenta.
Nie rozumiem tej paniki w szeregach NATO. Może najzwyczajniej w świecie boją się o stołki ??
Bo po co tylu "ekspertów" od niczego ???
Marek Środa, 16 Listopada 2016, 13:39
"nie odwróci się od NATO, będzie tylko naciskał na wyrównanie zdolności i operacje Sojuszu, w tym pod kątem finansowym."

Już dawno należało przycisnąć cwaniaczków, którzy na obronność przeznaczali śmiesznie mały procent PKB. Tak, żeby nie tylko odczuli to sami, ale także dlatego, że dają innym państwom NATO bardzo zły przykład.