Reklama

Strona główna

Aplikacje mobilne wesprą Obronę Terytorialną [Defence24.pl TV]

  • Źródło ilustracji: polsa.gov.pl
  • Fot. st. chor. Sławomir Mrowiński - WDK IwSp SZ.

Obrona Terytorialna zostanie wyposażona w aplikacje mobilne: #OTrening, #OTakcja. Pozwolą one na lepsze wyszkolenie żołnierzy oraz umożliwią im uzyskanie szczegółowego obrazu pola walki. Dzięki nim ma wzrosnąć efektywność nowej formacji wojskowej.

Pierwsza z nich otrzymała nazwę #OTrening i według założeń będzie wykorzystywana do przeprowadzenia ćwiczeń jedno lub wieloosobowych związanych z zadaniami WOT. Będzie wspierać użytkowników w szkoleniu i nauce zasad działania systemów technicznych (np. broni) czy realizacji zadań zabezpieczenia medycznego.

Aplikacja pozwoli na symulowanie prawdziwego świata, co będzie wykorzystywane do pozyskania wiedzy i umiejętności realizowanych w ramach zadań stawianych OT. Wśród zawartych zagadnień znajdą się: usuwanie skutków klęsk żywiołowych, budowa i zasady działania uzbrojenia, topografia i rozpoznanie, obserwacje obiektów infrastruktury krytycznej, organizowanie działań wsparcia medycznego, itp. W celu zmotywowania do pogłębiania wiedzy zostanie stworzony awatar związany z predyspozycjami samego użytkownika.

Spektrum aplikacji, które zostały zaprezentowane, będą w istotny sposób wspierać działanie Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspierać ich szkolenie. […] Te aplikacje nie zastąpią naszego sposobu myślenia, to my będziemy zawsze czynnikiem decydującym jako żołnierze, ale będą istotnym elementem wspierającym proces podejmowania decyzji. Tak aby, był on relatywnie szybki i poprawny. Chciałbym również pokazać, że jest to kolejny fragment pewnego systemu, który składa się na system szkolenia żołnierzy WOT.

gen. bryg. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej

Druga aplikacja mobilna #OTakcja wspomoże żołnierzy WOT, w zakresie prowadzenia działań rozpoznawczych oraz realizacji postawionych zadań o charakterze typowo wojskowym jak i w obszarze zarządzania kryzysowego. #OTakcja udostępnia zestaw sieciocentrycznych narzędzi budowy świadomości sytuacji na polu walki pozwalających na monitorowanie położenia żołnierzy, sił i środków jednostek OT oraz umożliwia przesyłanie tych danych.

Wykorzystanie techniki rozszerzonej rzeczywistości będzie wspomagało budowę świadomości sytuacyjnej żołnierzy wskazując kluczowe obiekty i punkty realizowanych zadań. Aplikacja pozwoli również na prowadzenie skrytych działań rozpoznania obrazowego w tym informowanie o zauważonych, napotkanych siłach i środkach walki. Oprogramowanie ma również dostarczyć zaawansowane narzędzia oceny terenu uwzględniając dane topograficzne, satelitarne, wysokościowe do wyznaczania podstawowych parametrów czasowych realizacji zadań.

Czytaj także: Wojska Obrony Terytorialnej – narzędzie skutecznego odstraszania? [RAPORT]

Nowe rozwiązanie technologiczne umożliwi również dokonanie wstępnego oszacowania poziomu zagrożenia oraz  możliwości wykonania stawianych przed żołnierzami zadań. Będzie to możliwe dzięki dostępowi do zbioru danych doktrynalnych jednostek własnych i przeciwnika.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą w stałej gotowości i w stałym systemie ćwiczenia, m.in. dzięki tej technologii, którą mieliśmy zademonstrowaną. To najnowocześniejsza technologia na świecie. Technologia, która sprawi że te 53. tys. żołnierzy rzeczywiście w sposób bardzo znaczący wzmocni potencjał polskiego wojska.

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej.

Systemy mobilne, wykorzystywane przez ogólnodostępne narzędzia (smartfony, tablety), umożliwią wsparcie jednostek żołnierzy OT w trakcie realizacji misji oferując podręczne, elektroniczne narzędzie "pierwszej pomocy" i informacji taktycznej. System ma być podręcznym przybornikiem każdego żołnierza i dowódców niższych szczebli taktycznych WOT. Należy podkreślić, że oprogramowanie używane przez OT ma być w pełni funkcjonalne z narzędziami używanymi przez inny służby (policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną). Umożliwi to efektywniejszą wymianą informacji i pozwoli na prowadzenie wspólnych działań antykryzysowych.

Czytaj także: Sejm: Obrona Terytorialna blisko z samorządami w sytuacjach kryzysowych

Jak zapewnia Antoni Macierewicz aplikacje, które będą związane ze strukturą łączności i zdolności do organizacji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą w pełni dostępne od przyszłego roku, w szczególności od jesieni 2017 roku.

Reklama

Komentarze (3)

  1. citizen x

    a aplikacja modlitewno-klęcznikowa dla obrony terytorialnej to gdzie?

  2. wez pigolke

    prosze, powiedzcie mi ze to zart....

  3. Kóma

    Mnie zawsze zastanawiało, jak przeogromny wpływ na zachowania i postawy oficerów ma "autostrada" na wojskowych portkach !!! Z lwów stają nagle posłusznie merdającymi ogonkami, psami kanapowymi !

Reklama