Prognoza: W przyszłym roku hakerzy wyłączą internet na jedną dobę

Wtorek, 27 Grudnia 2016, 9:53 cyber wojna walka

Ekspert cyberbezpieczeństwa James Carder z LogRhythm przewiduje, że w 2017 roku hakerom uda się wyłączyć globalny internet na 24 godziny. Podkreśla, że ataki z 2016 roku były zaledwie testem możliwości - podaje „Business Insider”.

W 2017 roku można spodziewać się dużego ataku cybernetycznego, który wyłączy internet na dobę. Kiedy to nastąpi, globalny rynek finansowy może runąć – taki czarny scenariusz nakreślił James Carder na łamach Business Insider”. Twierdzi on, że działania takie jak atak na stronę Briana Krebsa czy na Dyn były tylko testami możliwości hakerów.

Miesiąc przed atakiem cybernetycznym na Dyn, sam Bruce Schneier, podał informację, że nieznana grupa stara się sprawdzić, jak wyłączyć internet. W przypadku obu incydentów mogły być to te same grupy przestępców.

Czytaj też: Korea: Luki w ochronie wojskowych sieci. "Furtka" dla hakerów z Północy

Carder nie wątpi także, że ilość działań o charakterze dezinformacyjnym tylko wzrośnie w przyszłym roku i tym razem to największe firmy medialne staną się ofiarami aktorów państwowych. Jego zdaniem, można spodziewać się także zaostrzania ingerencji śledzenia użytkowników internetu, mającej na celu zapobiegania skutków wojny informacyjnej.

Z kolei Simon Howe z LogRhythme twierdzi, że rok 2017 będzie kolejnym spod znaku ransomware. Jednak zagrożenie rozprzestrzeni się na rynek urządzeń mobilnych, który do tej pory nie został „nasycony” w pełni. Howe podkreśla, że hakerzy mogą zacząć działać na urządzeniach Apple. Jest ich mniej, jednak ich koszt powoduje, że korzystają z nich bogatsi użytkownicy. Dlatego ransomware na Macach oraz iPhonach będzie stosował wyższe stawki.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

TowariszczJacho Piątek, 30 Grudnia 2016, 23:54
jak każde media "start-rozwój- ... -zmierzch i stop", może raczej warto "pomyśleć" jakie będzie kolejne medium ... pewnie nie będzie już "Infrastruktury - internetu ..." - tylko czy "Interesariusze" będą skłonni "pozbyć" się wpływów i kasy ?
tak Środa, 28 Grudnia 2016, 20:25
Ranga internetu urosła na tyle szybko, że sam Bill Gates w pewnym momencie jej nie docenił. Tym bardziej trudno było wymagać więcej od strategów wojskowych a jeszcze mniej od polityków. Waga problemu zdaje się być co najmniej równa nakładom na zbrojenia, więc skończy się bezkarne sikanie do zupy. Niestety kosztem coraz mniejszej anonimowości