Rosjanie żądają odblokowania iPhona zamachowca z Ankary

Wtorek, 27 Grudnia 2016, 10:00 Cyber telefon iphone

Rosja i Turcja wystosowały prośbę do firmy Apple o pomoc w odblokowaniu iPhona 4s należącego do Melvuta Mert Altintasa – zamachowca, który zabił 19 grudnia rosyjskiego ambasadora Andriej Karłowa.

Sprawa przypomina sytuację z początku tego roku, kiedy FBI próbowało wymusić na firmie Apple odblokowanie telefonu. Amerykański gigant IT nie ugiął się przed tymi żądaniami i agencja musiała szukać innych rozwiązań. Dopiero później okazało się, że za odblokowanie FBI zapłaciło około 1,3 mln dolarów (prawdopodobnie jakiemuś hakerowi). Ostatecznie nie miało to żadnego wpływu na śledztwo, ponieważ nie było tam materiału dowodowego.

Czytaj też: Operacja Hyperion wymierzona w biznes w Dark Net

Czy Apple podobnie zachowa się wobec Rosji i Turcji? Wydaje się, że tak. O ile zamachowiec aktualizował swój telefon, a nie pozostawał wciąż na wersji 5.0, z którą sprzedawany był początkowo smartfon, odblokowanie może być problematyczne.

Według doniesień MacReports Rosjanie wysłali do Ankary swoich ekspertów cyberbezpieczeństwa i starają się odblokować telefon należący do zamachowca. Szczegółowe informacje na temat tej współpracy nie są znane, jednak istnieją podejrzenia, że Rosjanom udało się uzyskać dostęp do urządzenia mobilnego.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Logik Środa, 28 Grudnia 2016, 9:16
Sprawa jest prosta: Jeśli iPhone nie odblokuje telefonu terrorysty, to powinno być oskarżone o pomoc a Rosja i Turcja powinny wprowadzić zakaz sprzedaży iPhonów. odblokują w 5 minut
bender Środa, 28 Grudnia 2016, 14:51
Oj slaby z Ciebie logik, a sprawa nie jest prosta ani pod wzgledem etycznym ani biznesowym. Zakaz sprzedazy iPhonow to byloby zlamanie zasad WTO, a ludzi przed kupnem tego co sobie wymarzyli i tak nie powstrzymasz, co najwyzej wytworzysz czarny rynek.
Jest za to stosunkowo proste elektronicznie rozwiazanie pozwalajace na dostanie sie do pamieci telefonu. Tej jesieni opublikowano w jaki sposob naukowcy z Cambridge wlamali sie do iPhona 6 korzystajac z czesci o wartosci ponizej $100 (mirroring flash chipa NAND).
ecik Czwartek, 29 Grudnia 2016, 1:16
Zakaz sprzedaży to jedno, na pewno będzie nieskuteczny. Ale zakaz możliwości zalogowania telefonów określonej marki do sieci komórkowej to coś innego - tego nikt nie ominie. Każdy operator niestety wie, ze słuchawką jakiej marki ma do czynienia - a tutaj władze państwa za naszą wschodnią granicą mogą wymóc bardzo wiele na operatorach GSM w Rosji.
krzysiek84 Wtorek, 27 Grudnia 2016, 12:10
Primo, "to ono" na obrazku to 6s. Secundo, porządzić to oni sobie mogą kodami źródłowymi Kukuruźnika i liczyć na łaskę Apple, bo możliwości pomocy firmy kończą się właśnie na 4s/5.
LL Wtorek, 27 Grudnia 2016, 20:00
Ktośumie je odblokowywać, więc pewnie Rosjanie uzyskają dostęp do telefonu. Nie martw się.
As Wtorek, 27 Grudnia 2016, 11:46
Jak znam życie to i powiazania zapachowa z USA też dało im się wgrać na urządzanie