Francuski rząd na celowniku rosyjskich hakerów

Środa, 04 Stycznia 2017, 12:24 Cyber

Guillaume Poupard, szef francuskiej agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo systemów informatycznych (ANSSI), podał w wywiadzie dla Bloomberga, że Francja stała się celem działań rosyjskich hakerów z grupy Fancy Bear, odpowiedzialnej za włamania na komputery Demokratów w USA.

Jak donosi Bloomberg, Poupard, podkreślił, że działania hakerów są monitorowane i w miarę możliwości blokowane. Potwierdził jednocześnie, że takie grupy jak Fancy Bear, znane jako APT 28 działają w przestrzeni sieciowej Francji. Szef ANSSI, nie podał szczegółów czy element sieci administracji rządowej stały się celem działań.

Poupard, wezwał wszystkie partie polityczne, do szczególnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o używanie urządzeń podłączonych do globalnej sieci internetowej. Ponieważ w ten sposób będzie można uniknąć, jak to ujął „politycznej destabilizacji”. Jednocześnie podkreślił, że działania mogą nie tylko być ograniczone do zwykłego hakowania serwerów lub komputerów. Jego zdaniem w najbliższym czasie nastąpią próby wpłynięcia na opinie publiczną, działania o charakterze dezinformacyjnym lub inne elementy manipulacji udostępniane w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Ekspert: Francja i Niemcy na celowniku hakerów w 2017 roku

ANSSI pełni w dużej mierze rolę organu doradczego, który ostrzega Francuzów przed zagrożeniem. Poupard dodał, że obawia się powtórki scenariusza z zeszłorocznej kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, dlatego przekazuje partiom niezbędną wiedzę na temat ochrony ważnej komunikacji i zasobów.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

tak tylko pytam... Środa, 04 Stycznia 2017, 12:53
Tyle się mówi o rosyjskich trollach internetowych. Zastanawiam się dlaczego nie ma ich w Polsce?
Ponda Baba Środa, 04 Stycznia 2017, 15:45
Za chwilę poniżej zobaczysz, czy rzeczywiście ich nie ma.