Cyberżołnierze wesprą Kanadyjczyków i Polaków na Łotwie

Środa, 15 Marca 2017, 9:56 LAV III

Kanada oprócz pododdziałów piechoty zamierza rozmieścić na Łotwie jednostki cyberbezpieczeństwa, których celem będzie powstrzymywanie działania rosyjskich grup hakerskich i operacji dezinformacyjnych.

Kanada postanowiła wysłać na Łotwę - obok jednostek ogólnowojskowych - pododdziały do operacji w cyberprzestrzeni. Będą one działały od czerwca br., aby w ten sposób bronić wojskowych sieci komputerowych oraz wszelkich informacji o działaniach NATO w Europie. Trzon kontyngentu kanadyjskiego mają stanowić pododdziały piechoty zmotoryzowanej na transporterach LAV III, ale oprócz nich zostaną wydzielone jednostki do obrony sieci i przeciwdziałania atakom informacyjnym.

Czytaj także: F-16 i Twarde z Braniewa ochronią kraje bałtyckie

Kanadyjskie siły przygotowały żołnierzy, którzy zostaną rozlokowani na Łotwie w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji w Internecie. Jak donosi National Post, Kanadyjczycy obawiają, że strona rosyjska będzie dążyła do zaostrzenia sytuacji między nimi a gospodarzami. Rosjanie mogą w tym celu rozpowszechniać fałszywe informacje. Podobne działania już prowadzono wobec niemieckich żołnierzy na Litwie.

Czytaj także: Dowódca NATO: Artykuł V odpowiedzią na rosyjskie ataki hakerskie

Według National Post, działania w cyberprzestrzeni jakie podejmuje Kanada stanowią element budowania zdolności obronnych w przestrzeni informatycznej, zarówno z myślą o zagrożeniu ze strony Rosji, jak i organizacji terrorystycznych, w tym Daesh. Należy też pamiętać, że w skład grupy batalionowej kierowanej przez Kanadę wejdzie polska kompania czołgów PT-91 Twardy, z 9. Brygady Kawalerii Pancernej. 

Czytaj także: Kanada modernizuje transportery LAV. Będą współdziałać z Twardymi

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie wschodnia flanka Sojuszu będzie wzmocniona czterema grupami bojowymi, liczącymi po ok. 1000 żołnierzy, stacjonującymi rotacyjnie w Polsce (dowodzona przez USA, w Orzyszu), na Litwie (kierowana przez Niemcy), Łotwie i w Estonii (dowodzona przez Wielką Brytanię). Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz