Polskie bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze wobec cyberzagrożeń

Środa, 15 Marca 2017, 11:41

Czy polska gospodarka jest przygotowana na nowy typ zagrożeń, jakimi są ataki w przestrzeni wirtualnej? Czy przedsiębiorstwa strategiczne skutecznie chronią swoją infrastrukturę przed cyberatakami? Na te pytania będą starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy II edycji Economic Security Forum ECONSEC 2017.

Temat przewodni Forum brzmi: Polskie bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze wobec cyberzagrożeń”. II edycja Economic Security Forum ECONSEC 2017 odbywa się 16 marca 2017 roku w Warszawie, w Hotelu Marriott. Gośćmi Honorowymi wydarzenia, organizowanego przez Europejskie Centrum Biznesu będą Tomasz Zdzikot – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Tomasz Szatkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Organizatorzy Forum podkreślają, że z cyberzagrożeniami muszą zmierzyć się nie tylko zwykli użytkownicy internetu ale przede wszystkim przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu wspierające się nowoczesnymi technologiami w ramach swojego funkcjonowania. W szczególności dotyczy to przedsiębiorstw strategicznych z punktu widzenia polskiej gospodarki, zarządzających infrastrukturą krytyczną, ale również bazami danych swoich klientów.

Konsekwencje udanego ataku cybernetycznego to nie tylko straty finansowe firm, które stały się jego ofiarą, ale także zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego intencją organizatora Forum jest zebranie przedstawicieli kluczowych instytucji odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa kraju w kontekście ataków cybernetycznych i terrorystycznych z naciskiem na bezpieczeństwo gospodarcze, energetyczne i militarne.

Zaproszeni goście: politycy, przedstawiciele biznesu, nauki i ekonomiści będą mogli przeprowadzić dyskusje ukierunkowane na zabezpieczenie polskiej gospodarki pod kątem ryzyk wynikających z cyberzagrożeń z uwzględnieniem zabezpieczenia infrastruktury krytycznej (Narodowy Program Infrastruktury Krytycznej), stanu prawnego (Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, Dyrektywa NIS) oraz odnieść się do rozwoju czynnika technologicznego i ludzkiego w zakresie budowania bezpieczeństwa.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

TowariszczJacho Czwartek, 16 Marca 2017, 8:43
Zgodnie z zapowiedziami MON wydaje 1MLD PLN na zdolności w Cyberprzestrzeni oczywiście skonsumują to jedynie słuszni na licencji Microsoft - bo strategia jest koncepcją którą trzeba by zaimplementować aby osiągnąć podniesienie poziomu Cyber-bezpieczeństwa, jednakże jak wielokrotnie było również na tym forum podnoszone, narzędzia i systemy "dziurawe jak sito" a dodatkowo po ujawnieniu, że rządy "skupują" narzędzia i "zero day" - to chyba trzeba się poważnie zastanowić nad przedefiniowaniem nie tylko strategii ale również ... metod, może w końcu dotrze do ..., że HR jest tu raczej najistotniejszy ... tylko, jest problem - bo we "władzach" kluczowych resortów są prawnicy i socjologowie oraz historycy ... jednakże brak "ekspertów z dziedziny problemu", więc jak przychodzi do rozmów z "ekspertami z przemysłu" to pewnie jest problem z "poziomem" zrozumienia a efekty są oczywiste ... "gonić króliczka ..." - może warto zapytać, jedynie słusznych biorących pieniądze od kilkunastu lat o produkty ... w tym eksportowe z obszaru Cyberbezpieczeństwa ...?