Reklama

Polityka i prawo

UE i NATO tworzą centrum do walki z zagrożeniami hybrydowymi

Fot. NATO.int/Domena publiczna
Fot. NATO.int/Domena publiczna

W Helsinkach, stolicy Finlandii powstanie centrum do walki z zagrożeniami hybrydowymi. Jest to wspólna inicjatywa Unii Europejskiej i NATO. Wśród państw sygnatariuszy jest Polska.   

Porozumienie podpisały też: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja, Finlandia, Łotwa i Litwa. Siedzibą centrum będą Helsinki, gdzie utworzona zostanie grupa ekspertów reprezentujących sygnatariuszy. Pierwsze posiedzenie grupy kierującej ma się odbyć w środę. Według agencji Reutera w skład zespołu wejdzie 10 osób. Centrum zacznie działań w drugiej części 2017 roku

 "Centrum będzie stanowić rzeczywiste wzmocnienie współpracy między UE a NATO. Działania hybrydowe są już stałą częścią europejskiego środowiska bezpieczeństwa" - mówił podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini.

Powstanie Centrum jest elementem realizacji strategii NATO zwalczania zagrożeń hybrydowych, które dla Sojuszu są obecnie głównym priorytetem. Zakłada ona pogłębienie współpracy z UE, większe zaangażowanie nowo utworzonej sekcji wywiadu, więcej ćwiczeń i treningów oraz walkę z propagandą za pomocą przedstawiania faktów.

Czytaj też: Finlandia odporna na rosyjską propagandę?

W zeszłym roku Finlandia, która nie jest członkiem NATO, odnotowała wzrost liczby rosyjskich ataków propagandowych. Natomiast Niemcy stały się celem działań dezinformacyjnych i hakerskich - przypomina Reuters. Pomimo zwiększającej się liczby incydentów, Finlandia i fińskie społeczeństwo okazało się dość odporne na rosyjskie działania informacyjne i w ramach prac centrum może podzielić się swoimi doświadczeniami z sojusznikami.

Roczny budżet centrum ma wynieść ok 1,5 mln euro. Połowę z tej sumy pokryje Finlandia.

Wybór Finlandii na siedzibę nowej instytucji nie jest przypadkowy. Politycy w tym kraju czują się coraz bardziej zagrożeni rosyjskimi działaniami, dlatego zacieśniają współpracę z NATO. Ponadto toczy się obecnie dyskusja o możliwej akcesji do Sojuszu.

Warto podkreślić, że wcześniej utworzono Centrum Doskonalenia Obrony NATO przed Cyberatakami z siedzibą w Tallinnie oraz Centrum Eksperckie NATO ds. Komunikacji Strategicznej. Obie instytucje są odpowiedzialne za merytoryczne wsparcie Sojuszu w walce z różnymi elementami wojny hybrydowej.

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama