Reklama

Polityka i prawo

Turcja blokuje Wikipedię

Fot. Nohat /Wikipedia Commons/CC. 3.0
Fot. Nohat /Wikipedia Commons/CC. 3.0

Tureckie władze zablokowały dostęp do Wikipedii w swoich kraju, tłumacząc to względami bezpieczeństwa narodowego i ochroną porządku publicznego. Powodem ich decyzji jest zamieszczenie treści na portalu wskazujących, że Turcja wspiera terroryzm.  

Turecka państwowa agencja ds. telekomunikacji i internetu poinformowała, że pomimo podejmowanych starań o usunięcie treści, że Turcja wspiera terroryzm, Wikipedia tego nie zrobiła. Dlatego jedyną opcją było zablokowanie dostępu do całej platformy.  Decyzja ta została podjęta przez sąd w Ankarze w ramach tzw. środków ochrony przez działaniami w internecie o charakterze przestępczym. Skorzystano tutaj z zapisów prawnych, które umożliwiająca zablokowanie każdej strony internetowej w celu ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa narodowego.

Tureckie Ministerstwo Transportu, Spraw Morskich i Komunikacji poinformowało, że strona została zablokowana dlatego, że wespół z innymi grupami prowadzi kampanią wymierzoną w wizerunek Turcji na arenie międzynarodowej.

Turcja wcześniej żądała od Wikipedii otworzenia biura w kraju, postępowania zgodnie z prawem międzynarodowym oraz respektowania decyzji tureckich sądów oraz zakończenia udziału w kampanii oczerniającej Turcję. Państwowa agencja prasowa Anadolu Agency poinformowała, że jeżeli Wikipedia spełni te żądania, to zostanie przywrócony dostęp do niej.

Czytaj też: Turcja zablokowała dostęp do usług w chmurze

W odpowiedzi założyciel Wikipedii Jimmy Wales podkreślił, że dostęp do informacji jest fundamentalnym prawem człowieka i będzie on zawsze walczył o to prawo. Wyraził również poparcie dla tych, którzy o to walczą. Tureckie władze zareagowały na jego wypowiedź, odwołując zaproszenie na World Cities Expo 2017.

SW 2016 roku w sporządzonym przez organizację Freedom of the Net, raporcie Turcja została zaliczona do państwa, w którym ogranicza się dostęp do internetu. W maju zeszłego roku zablokowano ponad 100 tys. stron internetowych. W przeszłości Turcja blokowała dostęp do mediów społecznościowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama