Polska tworzy cyberwojsko

Czwartek, 04 Maja 2017, 12:52 Cyber armia ameryka komputery wojna

W Białobrzegach niedaleko Warszawy tworzona jest jednostka wojskowa, której zadaniem będzie działanie w cyberprzestrzeni – informuje Rzeczpospolita.

Jak donosi Rzeczpospolita, w Siłach Zbrojnych prawdopodobnie sformowano jednostkę prowadzącą działania w cyberprzestrzeni. Budowa zdolności w tym zakresie została też wpisana do Planu Modernizacji Technicznej jako jeden z priorytetów, jeszcze w zeszłym roku. Resort nie ujawnia szczegółów, ale zdaniem "Rz" wiele wskazuje na to, że stosowna jednostka już prowadzi działania. Wcześniej Minister Antoni Macierewicz poinformował o przeznaczeniu 2 mld złotych na cyberbezpieczeństwo wojska.

Powołanie takie jednostki wiąże się jednak z koniecznością odpowiedzi na kilka pytań. Czy MON dysponuje własną strategią lub doktryną wykorzystania tego rodzaju wojsk? Dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego kmdr Dariusz Wichniarek podczas konferencji Economic Security Forum powiedział, że dopiero toczą się pracę nad takim dokumentem.

Czytaj też:  Szatkowski: MON musi być liderem cyberobrony

Druga sprawa dotyczy zakresu działania takie jednostki. Czy będzie ona odpowiedzialna za operacje ofensywne w cyberprzestrzeni? Ponadto czy głównym jej zadaniem będzie wsparcie tradycyjnych wojsk czy może też będzie podejmowała działania autonomiczne? Kolejna kwestia dotyczy zwierzchnictwa. Czy zostanie powołane oddzielne dowództwa odpowiedzialne wyłącznie za operacje w cyberprzestrzeni?

Należy również zapytać o kwestie prawa międzynarodowego. Czy jeżeli jednostka ta będzie prowadziła operacje ofensywne to czy zostanie przygotowany dokument, stwierdzający ich legalność.

Wreszcie jeżeli przyjmiemy, że jednostka będzie zaangażowania w działania o charakterze zaczepnym, to czy Polski rząd publicznie przyzna się do posiadania zdolności ofensywnych w cyberprzestrzeni. Tak zrobiły Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, ale również Holandia.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

aw Czwartek, 12 Października 2017, 22:13
No to będzie można wreszcie inwigilować na pełną skalę ????
gilera1231 Poniedziałek, 15 Maja 2017, 22:20
Bardzo dobrze Rosja ma odpowiednie środki do odłączenia w Polsce całej energetyki bo u nich hakerzy pełnią od dawna ważną role. I Polska powinna posiadać odpowiednią jednostkę z odpowiednim sprzętem który jest w stanie atakować sieć a także bronić. Mamy dobre umiejętności w informatyce.
Jasio Czwartek, 11 Maja 2017, 10:33
Artykuł "wzmiankowy", ale kilka uwag:
1. Zadziwiające jest to, że informacje o takiej jednostce pojawiają się w prasie oraz, że jawnym tekstem wpisuje się to do PMT (nie ma jakiejś części niejawnej?).
2. Żaden kraj nie podaje, że coś takiego tworzy, bo to wskazuje, że na razie takiej jednostki nie posiada (czyli atakować kto może, bo sieci nie są zabezpieczone - hura w końcu wypróbuję wszystkie gotowce jakie ściągnę z Internetu).
3. By prowadzić działania defensywne należy znać możliwe ataki, czyli umiejętność podejmowania działań ofensywnych jest jak najbardziej wskazana. Oczywiście, uwzględniając obronną doktrynę państwa, prowadzi to do pytania czy działania aktywne (odpowiedź) lub proaktywne (wyprzedzające) są/będą możliwe i dopuszczalne.
4. Problem zwierzchnictwa wiąże się z wyznaczeniem podziału pomiędzy Internetem wojskowym, a cywilnym, a że takiego nie ma to nadal politycy będą dyskutować, zadania instytucji dublować, wszyscy ogłoszą sukces, a bedzie po staremu...
TowariszczJacho Wtorek, 09 Maja 2017, 19:00
Powiedzmy, że szansę ma każdy kraj, pierwsza z takich szans pojawiła się w czasie II Wojny Światowej gdzie trzech Panów niekoniecznie Wojskowych :) przyczyniło sie do złamania Enigmy, ale bracia z za wschodniej granicy powstrzymali możliwości rozwojowe i w tym i w innych obszarach ... o technologiach jądrowych czy też innych szkoda czasu przypominać nieodległa przeszłość ale również i obecnie można zaobserwować brak wyobraźni ... szczególnie wśród sprawujących władzę ... blue-rey, grafen ... ale również inne w tym metody i technologie dla kryptologii nie tylko dla cyberbezpieczeństwa ponieważ kryptowaluty i blockchain to również metody kryptograficzne oraz technologie korzystające z matmy i teorii liczb ... ale potrzebna jest wiedza "ścisła" i wyobraźnia natomiast wśród osób obejmujących wysokie stanowiska decyzyjne czyli rządzący w większości wywodzą się ze środowisk historyczno-socjologiczno-ekonomiczno-
prawniczych gdzie wyobraźnia zawężona jest do ... dziś i teraz ... mieć oraz do wyobrażania sobie, że "Decyzja Polityczna" może zastąpić wiedzę, kwalifikacje i wyobraźnię ... a tu niestety ale tak nie jest ... więc nie widzą "swego wysokozyskownego" miejsca w "Cybrewojsku" no i niestety ale raczej będą sobie potrafili wyobrazić jak wykorzystać w swych "geszeftach" cyberwalutę ... a bezpieczeństwo obywateli i danych osobowych czy tez inne dyrdymały z CyberBezpieczeństwem przerasta ich percepcję i wyobrażenia ... czyli po prostu nie wiedzieli jak na tym dobrze zarobić ale "fake news" oraz ogromne możliwości "manipulacji" ... spowodowały, że "oczka się otworzyły" więc można zakładać, że całe to Polityczne towarzystwo czytaj rzesza "politykierów ... nieudaczników" będzie próbowała zawłaszczyć lub już zawłaszczyła i ten obszar ... który jako medium komunikacyjne stał się atrakcyjny dla kreatorów "Wirtual-Fake-Reality" i raczej trzeba by posiadać CyberComand w arsenale ... władzy nad Obywatelami ...
SLAW Wtorek, 09 Maja 2017, 10:09
.... uważam , że Polska ma szansę zbudować najsilniejszą jednostkę cyber wojska albowiem dysponujemy naprawdę rzeszą uzdolnionych informatyków - programistów którzy obecnie wchłonięci przez zagraniczne korporacje spokojnie byliby w stanie odejść za równorzędne pieniądze by zająć się profesjonalnym śledzeniem , blokowaniem i budowaniem zapór przed cyberatakami. Można sobie jaja robić i pisać bzdury jak kolega o pseudonimie oldboy... Każdy kraj na świecie powoli rozbudowy wuje swoje struktury siłowe w cyberprzestrzeni i również w tym uczestniczy PL i chwała za to. Uważam osobiście , że na temat tych struktur wojsko PL powinno się najmniej wypowiadać zachowując powściągliwość przed wścibskimi.
Oldboy Piątek, 05 Maja 2017, 16:53
Czyli mówiąc po polsku:
1. Najpierw utworzą jednostkę i zainwestują kupę publicznych pieniędzy w infrastrukturę techniczną.
2. Potem będą się zastanawiać, do czego ta jednostka ma służyć, jakie zadania ma realizować, komu ma podlegać, jaki ma mieć status i z kim współdziałać oraz na jakich zasadach?
Ale najważniejsze, że będą piękne zdjęcia kierownictwa MON w gazetach i eleganckie prezentacje w PowerPoincie naszych dzielnych cyberwojowników - łowców diet z podróży zagranicznych.