Trump: Nie będzie rosyjsko-amerykańskiej cybergrupy

Poniedziałek, 10 Lipca 2017, 14:57 Prezydenci Rosji i USA podczas spotkania na Szczycie G20 w Hamburgu

Prezydent USA Donald Trump wycofał się z piątkowej propozycji współpracy z Rosją w celu utworzenia "niedającej się spenetrować" grupy ds. cyberbezpieczeństwa. Zadaniem grupy miało być przeciwdziałanie atakom hakerskim podczas kampanii wyborczych i wyborów. 

Po poinformowaniu o tym pomyśle, który został przedstawiony podczas rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu, w niedzielę Trump napisał na Twitterze: "Fakt, że prezydent Putin i ja rozmawialiśmy o powołaniu jednostki ds. cyberbezpieczeństwa, nie oznacza, że myślę, iż może to nastąpić. Nie może, ale zawieszenie broni (w południowo-zachodniej Syrii) może i nastąpiło".

Trump i Putin podczas rozmów zgodzili się m.in. że w sferze cyberbezpieczeństwa pojawiają się obecnie zagrożenia m.in. związane z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, zagrożenia społeczne, jak pornografia dziecięca czy tzw. grupy śmierci. "Ustalono, że wszystkie te kwestie w sposób kompleksowy, włączając w to walkę z terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, z hakerstwem we wszystkich jego formach będą przedmiotem współdziałania rosyjsko-amerykańskiego. W tym celu zostanie powołana wspólna dwustronna grupa robocza" - informował w piątek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Czytaj też: Kasperski walczy o dobre imię i będzie współpracować z FBI

Bezpośrednio po ogłoszeniu przez Trumpa propozycji utworzenia wspólnie z Rosją grupy ds. cyberbezpieczeństwa bronił jej minister finansów (skarbu) USA Steven Mnuchin - pisze portal BBC News. W programie "This Week" telewizji ABC Mnuchin określił tę propozycję jako "znaczące osiągnięcie" Trumpa.

Tymczasem republikański senator Marco Rubio oświadczył, że taka inicjatywa jest jak współpraca z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem w sprawie broni chemicznej. Inny republikański senator Lindsay Graham skomentował: "To nie jest najgłupszy pomysł, o jakim słyszałem, ale blisko mu do niego".

Z kolei według demokratycznego kongresmana Adama Schiffa oczekiwanie, że Rosja będzie wiarygodnym partnerem w jakiejkolwiek inicjatywie dotyczącej cyberbezpieczeństwa "jest niebezpiecznie naiwne".

PAP - mini

 Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Piotrek Wtorek, 11 Lipca 2017, 11:07
Rosja miałaby wiele do zyskania, USA wiele do stracenia.

Rosja poznałaby lepiej sposoby działania, techniki i technologie swojego amerykańskiego cyber-"sojusznika", sama - jak zwykle - nie postępując lojalnie i nie dzieląc się niczym istotnym z punktu widzenia ich cyberzdolności i cyberbezpieczeństwa. W stosownym momencie wiedzę zdobytą przy wspólnych projektach - dzięki zaufaniu i wtajemniczeniu - wykorzystaliby przeciwko USA, atakując celniej i głębiej niż do tej pory.
mosze Wtorek, 11 Lipca 2017, 9:27
Pan prezydent Trump swoją polityką "informacyjną" przypomina mi pana ministra Macierewicza. Nie ma takiej rzeczy, której jeden by nie zatweetował, a drugi nie powiedział. Z czasem, w obu przypadkach, okazuje się, że to są bzdury. Jeden o polityce cyberbezpieczeństwa, drugi o śmigłowcach. I tak to sobie idzie.
Marek Poniedziałek, 10 Lipca 2017, 23:05
Cyber obrona z Rosjanami?
Można i tak.
Tyle, że to mniej więcej jakby kazać wilkowi owieczek strzec.
Cleo Poniedziałek, 10 Lipca 2017, 17:38
Cel utworzenia Cybergrupy wydaje się jak najbardziej zasadny. Chce się wierzyć, że taka instytucja nie będzie służyła zupełnie odwrotnym celom.
Polanski Poniedziałek, 10 Lipca 2017, 15:55
Niegłupich doradców ma ten Trump jednak.
Kiks Poniedziałek, 10 Lipca 2017, 15:52
Pewnie ktoś temu dużemu dziecku wybił to szybko z głowy. I dobrze.
małe be Wtorek, 11 Lipca 2017, 1:03
powiedzieli, że się zwolnią jutro. w pentagonie się pewnie zagotowało. nie pierwsza i nie ostatnia nauczka młodego prezydenta.
Polanski Wtorek, 11 Lipca 2017, 8:36
Ale trzeba mu przyznać że się zgrabnie z tego wyślizgał.
peter Środa, 12 Lipca 2017, 18:32
9/07 trump napisal
Putin & I discussed forming an impenetrable Cyber Security unit so that election hacking, & many other negative things, will be guarded

Dopiero po 3 godzinach od tego wpisu dodal
The fact that President Putin and I discussed a Cyber Security unit doesn't mean I think it can happen. It can't-but a ceasefire can,& did!