Służby składają mniej wniosków o dane

Wtorek, 11 Lipca 2017, 13:43 antena telekomunikacyjna

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ocenił, że w Polsce doszło do radykalnego zmniejszenia wniosków służb o dostęp do danych telekomunikacyjnych. W 2016 r. służby pobrały 1,1 mln danych telekomunikacyjnych obywateli. 

Takie dane o liczbie wniosków wynikają z informacji przesłanej do parlamentu przez resort sprawiedliwości.

Oznacza to, że liczba zapytań o dane telekomunikacyjne spadła o połowę, wobec działań służb w czasach koalicji PO-PSL.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych

W 2016 roku służby specjalne oraz inne uprawnione organa państwa kierowały do sądów wnioski dotyczące 1 mln 147 tys. danych telekomunikacyjnych, 1,8 tys. danych pocztowych oraz 23 tys. danych internetowych.

Według Żaryna dane za 2016 r. pokazują efektywność kontroli sądowej w tej sprawie.

W 2016 roku sądy przeprowadziły 121 kontroli działania służb w zakresie pobierania danych. 3 kontrole znalazły drobne uchybienia w działaniu służb. Mechanizmy kontroli pozwoliły więc na zidentyfikowanie drobnych błędów i wyciągnięcie wniosków.

dodaje Stanisław Żaryn

Czytaj też: Ostatnie ataki hakerskie ominęły Polskę?

Minister sprawiedliwości jest zobowiązany ustawowo przesłać raz w roku takie dane do parlamentu. Zgodnie z informacją najwięcej danych telekomunikacyjnych przetworzyła policja – prawie 840 tys., blisko 175 tys. służby specjalne - ABW, CBA, SKW oraz Wywiad Skarbowy i Żandarmeria Wojskowa. Straż Graniczna przetworzyła 133 tys. danych.

PAP - miniDziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

CB Wtorek, 11 Lipca 2017, 23:28
Logiczne, że wniosków coraz mniej, bo coraz więcej służb ma do tych danych dostęp bezpośredni i ciągle nadaje się im coraz więcej uprawnień.
Nie wiem, czy jest się czym chwalić... Nawet straż leśna i rybacka mają mieć uprawnienia prawie jak policja...
signum temporis Wtorek, 11 Lipca 2017, 15:52
Wniosków będzie składanych coraz mniej, aż w końcu tylko takie aby "zalegalizować" na potrzeby prokuratury dane telekomunikacyjne, które będą podane we wnoszonym do sądu akcie oskarżenia. Do takiej idealnie praworządnej sytuacji będą dążyć wszelkie tzw. służby, gdy mają niczym nieskrępowany dostęp w czasie rzeczywistym do danych telekomunikacyjnych. Z tego doskonale zdają sobie sprawę i sądy i prokuratury i parlamentarzyści ale nikt tego woli nie podnosić, gdyż nie dysponują jakąkolwiek specjalistyczną wiedzą o możliwościach będących obecnie w dyspozycji tzw. służb.