Reklama

Polityka i prawo

Awans Polski w rankingu OECD dotyczącym otwartości danych publicznych

Fot. DARPA/Wikipedia Commons/Domena publiczna
Fot. DARPA/Wikipedia Commons/Domena publiczna

W najnowszym rankingu OECD Open, Useful, Reusable Government Data (OURDATA INDEX), opublikowanym w raporcie Government at a Glance 2017, Polska zajęła 20 miejsce na 31 badanych państw – biorąc pod uwagę dostęp i otwartość danych oraz rządowe wsparcie dla możliwości ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Jest to awans o 8 miejsc w stosunku do rankingu z 2015 r.

Wpływ na to miało szereg reform i inicjatyw: w czerwcu weszła w życie ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, we wrześniu Rada Ministrów przyjęła Program Otwierania Danych Publicznych, będący odpowiedzią na zalecenia OECD sformułowane w raporcie Open Data Review of Poland oraz badanie Komisji Europejskiej Open Data Maturity. Ponadto Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało także pierwszy hackathon danych publicznych.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji organizuje Hackathon

Ministerstwo Cyfryzacji nieustannie weryfikuje użyteczność i jakość udostępnionych danych oraz prowadzi   inwentaryzację danych publicznych. Utworzono również sieć pełnomocników ds. otwartości danych. Poprawa pozycji Polski w rankingu OECD to pożądany kierunek zmian.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama