Generał Nowak: Cyberprzestępcy stają się coraz sprytniejsi

Środa, 06 Września 2017, 15:40

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach T-Mobile Polska zorganizowała warsztaty „Cyberbezpieczeństwo i wsparcie w  zarządzaniu kryzysowym”. Jako pierwszy wystąpił generał Włodzmierz Nowak – członek zarządu T-Mobile Polska i Dyrektor ds. Prawnych, Bezpieczeństwa i Zarządzania Zgodnością z prezentacją  „Dostawca usług ICT a obronność”.

Jego zdaniem głównym problemem jest to, że urządzenia, które są podłączone do sieci nie zawsze mają systemy bezpieczeństwa, a jeżeli je mają to potrzeba specjalistycznej eksperckiej wiedzy, żeby dokonać nawet najprostszych zmian.

Generał wskazał, że dzisiaj możliwości podsłuchu są praktycznie nieograniczone i dostępne dla każdego, a odpowiednie narzędzia może kupić każdy w Internecie.

Członek zarządu T-Mobile zwrócił również uwagę, że cyberprzestępcy są coraz bardziej pomysłowi i udaje im się nawet przełamywać systemy podwójnej autoryzacji. Generał przytoczył historię przestępców śledzących swoje ofiary i kiedy te weszły na pokład samolotów i wyłączyły telefon, rozpoczynali działania, które pozwoliły ominąć system podwójnej autoryzacji.

Czytaj więcej: SKANER Cyberdefence24. Generał Nowak: Musimy ustalić zasady poruszania się po cyberprzestrzeni

Generał Nowak wspomniał również o ćwiczeniu, które wielokrotnie przeprowadzał, wypisując 9 nazw domen internetowych i polecił swoim pracownikom wskazać jedną prawdziwą.

Konkludując, członek zarządu T-Mobile sugerował korzystanie z usług ekspertów. Jego zdaniem naturalnym partnerem dla państwa może być właśnie T-Mobile.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

TowariszczJacho Czwartek, 07 Września 2017, 22:15
Co to są "systemy podwójnej autoryzacji" ? Może chodzi o systemy powiedzmy "autoryzacji" czyli o 2FA (Two-factor authentication) - jako dwuskładnikowe uwierzytelnianie ... ? Generalnie to rzeczywiście poziom "ekspercki" ... chyba, jeśli T-Mobile oferuje "podobną ekspercką wiedzę" w obszarze np. 5G to rzeczywiście MC musi się nieźle wysilić aby ... zdobyć zaufanie dla ... "jakoś-ć" ...