Macierewicz: Powstanie dowództwo sił cybernetycznych

Poniedziałek, 16 Października 2017, 12:19

W wywiadzie dla Telewizji Republika, szef MON Antoni Macierewicz powiedział o powołaniu wojsk cybernetycznych, stworzeniu dowództwa i środkach finansowych przeznaczonych na ten cel.

Szef MON powiedział, że zostały powołane wojska cybernetyczne. Określił je jako specjalną formację, której celem będzie przeciwdziałanie atakom cybernetycznym i zagwarantowanie bezpieczeństwa Polski przed tego typu zagrożeniami. Minister dodał, że obecnie trwa proces budowy dowództwa tego rodzaju sił zbrojnych. Na ten cel przeznaczano prawie 2 miliardy złotych, co ma zagwarantować szybkie powstanie tych wojsk.

Czytaj więcej: Macierewicz: Polska będzie mieć 1000 cyberżołnierzy [Cyberdefence24.pl TV]Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

=AAA= Wtorek, 17 Października 2017, 13:02
ŻEBY POWSTAŁO DOWÓDZTWO NAJPIERW MUSZĄ BYĆ SILY
mmmm Wtorek, 17 Października 2017, 9:38
AAAkurat Wojska Cybernetyczne to nowy rodzaj sił zbrojnych (inna domena - SL- ląd, SP- powietrze, MW- woda, siły cybernetytczne- sieci komputerowe i teletransmisyjne) stąd niezrozumiałe podniesienie do rangi rodzaju sił zbrojnych Wojsk Obrony Terytorialnej. Przy całym zrozumieniu zasadności tworzenia tego elementu to jedynie rodzaj wojsk, i to tylko taki sobie...
ppp Wtorek, 17 Października 2017, 9:33
Mam nadzieję, że w dowództwie będzie mniej dowódców od cyberżołnierzy.
Amadeus Wtorek, 17 Października 2017, 9:05
To co ostatnio dzieje się w naszym wojsku skłania do kilku refleksji. Sprawa pierwsza to cywilne kierownictwo nad resortem ON, celowo używam określenia kierownictwo gdyż cywilny minister w naszych polskich warunkach nie ma żadnego pojęcia o wojsku i może jedynie sprawować cywilną kontrolę nad wojskiem ale w żadnym razie nie może dowodzić wojskiem ani , co ostatnio się słyszy wydawać rozkazów. Dowodzenie i rozkazodawstwo to domena dowódców, posiadających specjalistyczne wykształcenie a także określone wychowanie zdobyte w uczelniach wojskowych i wieloletniej praktyki zawodowej . Zatem potęga intelektualna cywilnego ministra ON zależy tylko i wyłącznie od zbiorowej mądrości ludzi ,którymi się otoczy i to pod warunkiem że będzie z ich wiedzy chciał korzystać. Druga sprawa to stosowana ostatnio terminologia wojskowa. Co chwilę mamy jakiś nowy rodzaj wojsko dziwnych nazwach i niezrozumiałych kompetencjach. Otóż w zakresie struktur organizacyjnych mamy w wojsku pododdziały ,od drużyny do batalionu, oddziały ,czyli pułki, związki taktyczne,brygada dywizja, związki operacyjne ,korpus armijny i armia polowa. Co do rodzajów sił zbrojnych to mamy wojska lądowe,wojska lotnicze i obrony powietrznej i marynarkę wojenną. Przypomnijmy ,rodzaj sił zbrojnych to taka struktura organizacyjna sił zbrojnych która jest w stanie samodzielnie prowadzić operacje wojskowe i ze swej natury składa się z wielu oddziałów i związków taktycznych. Jeżeli ktoś mówi inaczej to znaczy że tego nie wie. W wojsku występują określenia takie jak rodzaje wojsk i rodzaje służb, wchodzą one integralnie w struktury jednostek, podlegają ich dowódcom i służą do zabezpieczenia ich działań bojowych. Zatem już z samej definicji wynika że nie można ich z jednostek zabrać i stworzyć odrębne struktury bo to znaczyłoby tyle,co zabranie dowódcy dywizji brygad a pozostawienie samego sztabu. Z niektórych wystąpień czołowych polityków z MON można odnieść wrażenie że nasze wojsko i jego potęga rozwija się tylko w ich wyobraźni i poprzez rozbudowę różnych dziwacznych struktur i dowództw, podczas gdy faktyczny potencjał obronny państwa wcale nie rośnie. Jeżeli jeszcze do przełknięcia jest powołanie odrębnego dowództwa WOT, to takie dziwolągi aj dowództwo wojsk specjalnych czy cyberbezpieczeństwa już żadnej racji bytu nie mają. Budujcie faktyczne siły zbrojne i nie twórzcie dziwnych wirtualnych bytów bez żadnego znaczenia dla obronności.
men Wtorek, 17 Października 2017, 8:33
Nasza specjalność w NATO - nowe d-ctwa - najlepiej od razu strategiczne , zazwyczaj bez "indian" ale za to rozrywka..... Elbląg-badanie wariografem d-cy dywizji, brygada polsko-litewsko-ukraińska -bez realnej siły itp,itd, d-ctwo generalne -bedzie/nie bedzie o totalnej wymianie d-ców nie wspomnę. Tak na marginesie, obecne polskie komponenty do batalionów NATO w Rumuni (kzmot) i Estonii (kpanc) sa wydzielone z macierzystych BZot(12) ,BZ (15) co z nimi w wypadku wybuchu konfliktu? wracają? czy bataliony są uzupełnione/osłabione?
As Wtorek, 17 Października 2017, 7:09
Wojska nie ma ale sztab będzie. Oby te wojska skupiały się jak już będą na bezpieczeństwie zewnętrznym nie na innych zadaniach
PolExit Poniedziałek, 16 Października 2017, 12:54
Super. A nowego rodzaju sił zbrojnych (cybernetycznych) nie powolacie? Może jeszcze wojska kosmiczne? Tylko satelitę by jakiegoś trzeba byłoby mieć..
box Wtorek, 17 Października 2017, 1:56
A tak w zasadzie to o co ci chodzi? Chcesz powiedzieć ze nienależy poświęcać uwagi kwestiom bezpieczeństwa informatycznego? To może od razu wróćmy do łuków. W tedy będziesz zadowolony?
rumcajs Poniedziałek, 16 Października 2017, 20:12
Ach ta nasza modernizacja! Zmieniają dowództwa,genarałów,nazwy uczelni itp.
ghe Piątek, 27 Października 2017, 11:15
od czegoś trzeba zacząć, żeby nowe mogło przyjść
db Poniedziałek, 16 Października 2017, 17:20
W artykule napisano, że proces "budowy dowództwa tego rodzaju sił zbrojnych" właśnie trwa...