Kraby bronią radioelektroniczną? Trzech chętnych na specjalną amunicję [KOMENTARZ]

Poniedziałek, 30 Października 2017, 11:41 Krab

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup dla Sił Zbrojnych RP pocisków kalibru 155 mm z amunicją pozwalającą na prowadzenie zakłóceń radioelektronicznych. Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego w tym zakresie zgłosiły się trzy podmioty.

Jak poinformował Defence24.pl rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia ppłk Robert Wincencik, do dialogu technicznego dotyczącego amunicji 155 mm z pociskami zakłócającymi zgłosiły się:

-       Raytheon Missile Systems;

-       Zakłady Mechaniczne DEZAMET S.A.;

-       UNITRONEX POLAND Sp. z o.o.

Spośród nich Raytheon jest amerykańskim producentem różnego typu systemów uzbrojenia, w tym na przykład pocisków precyzyjnych Excalibur, Dezamet to polska spółka należąca do PGZ, odpowiedzialna m.in. za produkcję obecnie wykorzystywanej amunicji do haubic Krab. Natomiast firma Unitronex współpracuje z podmiotami zagranicznymi w celu oferowania różnych typów produkowanego przez nie uzbrojenia na rynku polskim.

Czytaj więcej: Korona dla królowej. Polska amunicja do Kraba i Kryla

Dialog techniczny ma na celu przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia dla 155 mm amunicji z pociskami zakłócającymi. Procedura służy między innymi ocenie możliwości spełnienia wymagań przez oferowany sprzęt czy sprecyzowaniu szacowanych kosztów i harmonogramów, a także uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego i wsparcia eksploatacji.

Czytaj więcej: „Trzecia odsłona Kryla” w Kielcach

Należy zakładać, że pociski 155 mm z amunicją zakłócającą mogłyby zostać wykorzystane przez wprowadzane już na wyposażenie Wojska Polskiego haubice Krab, jak i przyszłe kołowe systemy Kryl. W ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego MON zapowiadał zwiększenie zakupów środków artyleryjskich w stosunku do obecnych planów, można się też spodziewać ich dalszego rozwoju jak i zmian sposobów wykorzystania.

Czytaj więcej: Ambitne plany MON. Koncepcja Obronna przełomem ilościowym i jakościowym? [ANALIZA]

Dialog techniczny dotyczący amunicji z pociskami zakłócającymi prowadzony będzie od grudnia 2017 roku do 28 marca roku przyszłego, terminy mogą ulec wydłużeniu, jeżeli cele procedury nie zostaną osiągnięte. Wcześniej Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu innego dialogu technicznego, dotyczącego pocisków samonaprowadzanych na źródła promieniowania elektromagnetycznego (a więc na przykład na stacje radarowe czy systemy łączności potencjalnego przeciwnika) – pod kryptonimem Szczerbiec.

Czytaj więcej: Sześciu chętnych na przeciwradiolokacyjną amunicję do Krabów

Obie te procedury świadczą o chęci zwiększenia potencjału posiadanych przez Polskę systemów artyleryjskich, tak aby mogły one w większym zakresie służyć do zwalczania ważnych celów, czy też – w wypadku omawianej procedury stawiania zakłóceń radioelektronicznych, ale w odległości prawdopodobnie rzędu około 40 km od stanowiska haubic. W ten sposób Wojsko Polskie może zwiększony potencjał, jeżeli chodzi o zwalczanie systemów elektronicznych przeciwnika.

Czytaj więcej: Przełom w polskiej artylerii. Ekspert: Niezbędne uzupełnienie systemów dowodzenia i rozpoznania [WYWIAD]

Warto zauważyć, że po pozyskaniu nowej amunicji Kraby i Kryle mogłyby przejąć część zadań tradycyjnie stawianych w NATO przede wszystkim lotnictwu. Jest to o tyle ważne, że w sytuacji stosowania przez potencjalnego przeciwnika strategii antydostępowej (na przykład poprzez użycie systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu, jak S-400, czy użycia pocisków balistycznych i manewrujących do ataków na bazy), swoboda działania lotnictwa może być ograniczona, szczególnie w pobliżu rejonu działań wojennych. Za zwiększeniem roli artylerii (lufowej i rakietowej) przemawiają też wyniki prac prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, dotyczących kształtowania struktury US Army w zmieniającym się środowisku zagrożeń.

Z drugiej strony, pociski zakłócające (czy naprowadzające się na źródło promieniowania elektromagnetycznego) są dużo mniej rozpowszechnione, niż powszechnie stosowane w niektórych armiach NATO naboje (lub zestawy korygujące) kierowane INS/GPS, jak Raytheon Excalibur i dostarczany przez Orbital ATK PGK, czy specjalna amunicja służąca do zwalczania broni pancernej, jak SMArt czy Bonus. Nie zmienia to faktu, że ewentualne wdrożenie „elektronicznej” amunicji – nawet w nieco dłuższej perspektywie czasowej – byłoby ważnym dodatkiem do uzbrojenia rozwijanych Wojsk Rakietowych i Artylerii. 

Zobacz też: Kraby strzelają w Orzyszu [Defence24.pl TV]Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

22 komentarze

MPL Wtorek, 31 Października 2017, 19:05
Przejęcie przez artylerię wyposażoną w amunicję przeciwradiolokacyjną zadań lotnictwa w zakresie zwalczania systemów antydostępowych typu S-300 / 400, oraz innych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, czy radarów dalekiego zasięgu wydaje się być trudne do osiągnięcia że względu na mały zasięg (40 km). Przy obecnym zasięgu dedykowanego uzbrojenia lotniczego rzędu 100 km i przewidywanego dla kolejnej generacji (250 - 300 km) czyni to uzbrojenie daleko bardziej efektywnym i zapewniającym nie tylko swobodę działania lotnictwa nad własnym terytorium ale także w głębi ugrupowania przeciwnika, gdzie rozmieszczone będą krytyczne elementy jego infrastruktury takie, jak stanowiska dowodzenia szczebla operacyjnego, czy zgrupowania sił i środków np. wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu. Pociski JASSM, czy Tomahawk, pomimo swojej "niewidzialnosci" są znacznie skuteczniejsze, gdy mają zapewniony dolot do celów w strefie, gdzie obrona powietrzna przeciwnika jest zniszczona lub skutecznie obezwladniona. Ponadto trafny jest podniesiony w jednym komentarzu argument, że artyleria walczy z artylerią, więc dedykowana amunicja będzie w pierwszej kolejności wykorzystana do zwalczania radarów artyleryjskich.
sidjdid Wtorek, 31 Października 2017, 16:46
Czy Kraby będą strzelać na np 50 lub 60 km ?
Skoczek224 Wtorek, 31 Października 2017, 15:04
Podstawowym zadaniem takiej amunicji jest zakłócenie pracy radarów artyleryjskich wroga, tj utrudnienie wykrycia nadlatującej salwy artyleryjskiej, miejsca jej wystrzelenia i uderzenia.
-Może być niezłe...
Skoczek224 Wtorek, 31 Października 2017, 15:02
Podstawowym zadaniem takiej amunicji jest zakłócenie pracy radarów artyleryjskich wroga, tj utrudnienie wykrycia nadlatującej salwy artyleryjskiej, miejsca jej wystrzelenia i uderzenia.
-Może być niezłe...
tryt Wtorek, 31 Października 2017, 9:07
Popatrzcie na załączony film. Krab strzela a po strzale z wnętrza poprzez właz na wieży wylatuje dym. Czyli salwa i celowniczy z dowódcą nic nie widzą. Dwie salwy i ratuj się kto może.
Willgraf Poniedziałek, 30 Października 2017, 21:31
stanowczo za mały zasięg haubic na robienie z nich takiej broni .....nonsens
lk5 Wtorek, 31 Października 2017, 10:42
O, nic podobnego. Myli się Pan. Do tego kalibru robi się kombinowane pociski dalekiego zasięgu. Z tzw gazogeneratorem. Obecnie standardem jest 40km. Jest w tym b. duży potencjał, a pociski są tańsze od rakiet.
Ślązak Poniedziałek, 30 Października 2017, 17:25
Pomysły ciekawe szkoda że dialogi a nie przetargi, choć ja bym wolał smarty albo bonusy inteligentna amunicja ppanc 155 mm
wed Poniedziałek, 30 Października 2017, 15:15
czy wszystkie przetargi w naszym kraju wygra raytheon ja tylko sie pytam?
Fxx Poniedziałek, 30 Października 2017, 17:04
@wed : prawdopodobnie Orka nie będzie od Raytheona ;)
Zan Poniedziałek, 30 Października 2017, 14:27
Czy przypadkiem szczerbiec nie miał być naprowadzany laserowo?
Wojt Poniedziałek, 30 Października 2017, 14:25
"ważnym dodatkiem do uzbrojenia"? Zasadniczym uzbrojeniem na tzw. dzień pierwszy.
Początkowa faza konfliktu na dużą skalę to będzie eliminowanie radarów. Wszelkich. Od lotniczych i pogodowych do bateryjnych. Na współczesnym polu walki ślepa armia (np. bez możliwości prowadzenia ognia kontrbateryjnego, czy wykrywania samolotów/dronów) to armia pokonana. Same środki napadu bez radarów wskazujących cele są bezużyteczne.
Kamyk Poniedziałek, 30 Października 2017, 13:12
Zastanawia mnie czy z takiego Kraba można wystrzelić jednorazowego drona rozpoznawczego?....zasięg pocisku jest wystarczający aby umieścić szybującego drona daleko za linią wroga, może to jakiś sposób na dalekie rozpoznanie
Orcio Wtorek, 31 Października 2017, 10:15
Dron musiał by wytrzymać ok 10 tyś. g przyśpieszenia w trakcie wystrzału. Ale jeśli by coś takiego zrobić to lot szybowy rozpoczynałby sie na wysokości ok. 12km. To dało by dużo czasu na rozpoznanie w trakcie lotu szybowcowego..
Marek Poniedziałek, 30 Października 2017, 19:44
Podobno nie ma rzeczy niemożliwych, ale typowy dron ma sporo stosunkowo delikatnych elementów, na które przyśpieszenie typowe dla wystrzału z haubicy działałoby destrukcyjnie.
lk5 Wtorek, 31 Października 2017, 10:47
Już się nad tym pracuje. To dość oczywisty kierunek. Nawet bardziej oczywisty niż dron w plecaku. Drony w sumie krótko będą żyły, a nosić ich kilka... Skoro nawalam na 40km to dobrze jest też sprawdzić co i jak.
kubuskow Poniedziałek, 30 Października 2017, 12:59
Czy jest możliwe stworzenie amunicji do krabów, która niszczyła by radary rozpoznania artyleryjskiego i centra sterowania małymi dronami? Jeżeli tak, to powinniśmy prowadzić badania w tym kierunku, aby oślepić ewentualnego wroga. Myślę, że prowadzenie WE za pomocą artylerii jest bardzo przyszłościowy i dużo ważniejszy niż niszczenie czołgów czy instalacji wojskowych - to zrobią rakiety.
krab Poniedziałek, 30 Października 2017, 12:07
niech głowicę tego "naboju" zamontują na bsl-ach
cynik Poniedziałek, 30 Października 2017, 12:04
Co z amunicja kasetowa do Krabow? Dezamet produkowal taka dla Gozdzikow "Hesyt1" czy sa w stanie zrobic podobna dla 155mm oraz 152mm dla Dan?
Marek Wtorek, 31 Października 2017, 7:44
Mnie także niepokoi cisza w tym temacie.
cynik Poniedziałek, 30 Października 2017, 20:58
13 lat temu czytałem artykuł w NTW 2004/9 ze lada moment będą wdrażać amunicje kasetowa 152/155mm na ich stronie do dzisiaj nie ma nic o tym że mają to w ofercie. Dla WR40 Langust tez by się taka przydała, podobno MESKO prowadzi nawet prace ale ile to może potrwać?
Podbipięta Wtorek, 31 Października 2017, 9:47
Rozmawiałem w Kielcach z konstruktorem tych kasetówek ( i podpociskow).Wszystko ( Dana,Langusta,Gożdzik .M-98 ,) jest gotowe.155 mm to nie problem. Chyba tylko 98 mm zamówiono w miarę.