Estonia: Zatrzymano Rosjanina podejrzanego o pracę dla FSB

Wtorek, 07 Listopada 2017, 16:31

W Estonii zatrzymano obywatela Rosji podejrzanego o pracę dlarosyjskich służb specjalnych i działanie przeciwko interesom Estonii – podała we wtorek tamtejsza prokuratura. Zatrzymanemu zarzuca się m.in. przygotowywanie ataku komputerowego.

Prokurator Inna Ombler poinformowała, że do zatrzymania doszło w czasie weekendu, gdy mężczyzna próbował wyjechać z Estonii do Rosji przez miasto graniczne Narwa. Ombler oceniła, że tym samym udało się zapobiec "dużym szkodom".

W poniedziałek sąd w Tallinie postawił mu zarzuty. "Mężczyzna, który jest obywatelem Rosji, jest podejrzany o działania jako agent Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i przygotowywanie ataku komputerowego przeciwko Republice Estońskiej" – przekazała estońska prokuratura. Dodała, że celem ataku miały być estońskie instytucje państwowe, ale nie ujawniła szczegółów.

Czytaj więcej: Estonia: Lider na polu cyberbezpieczeństwa [ANALIZA]

Rosjanin, którego tożsamości nie podano, według Ombler, miał pracować dlaFSB i działać przeciwko interesom Estonii. Prokurator dodała, że popełnił on „poważne przestępstwo”. W 2015 i 2016 roku trzech mężczyzn zostało skazanych na kary więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. 

PAP - miniDziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Artur Czwartek, 16 Listopada 2017, 23:47
Efekt zablokowania VPN przez Putina, GRU się zdenerwowało i jeździ za granice atakować internet.
farmer Środa, 08 Listopada 2017, 10:12
To będzie jeden ze scenariuszy nadchodzących ćwiczeń EnergyCyberBlackPinkShiit. Innym ma być powrót kisstera i żądanie od dyrektorów przesunięcia się o jedno stanowisko w dół. Inne scenariusze są mniej krytyczne.