Konferencja Vision4Tech – deklaracja grupy V4 na rzecz zapewnienia łączności w sercu Europy

Piątek, 10 Listopada 2017, 8:10

8 listopada br. w Budapeszcie, Krzysztof Szubert, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Pełnomocnik Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego wygłosił przemówienie podczas konferencji Vision4Tech zorganizowanej w ramach prezydencji Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Na zakończenie wydarzenia przedstawiciele rządów grupy V4 (Polski, Węgier, Czech i Słowacji) przyjęli deklarację na rzecz rozwoju sieci łączności w regionie, w szczególności sprawnej implementacji technologii 5G.

Głównymi  tematami  cyfrowej konferencji zorganizowanej przez węgierskie Ministerstwo Rozwoju były następujące zagadnienia: automatyka, łączność oraz przedsiębiorczość. Zwieńczeniem spotkania było przyjęcie deklaracji potwierdzającej wolę państw grupy V4 do  podejmowania aktywnych działań na rzecz rozwoju sieci łączności elektronicznych, w tym technologii 5G. Państwa wskazały na znaczne korzyści jakie niesie ze sobą gospodarka cyfrowa i potrzebie przyspieszenia procesu rozwoju infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej, którą tą technologię dostarczy obywatelom.

Minister Szubert w swoim przemówieniu podkreślił ogromne znaczenie budowy jednolitego rynku cyfrowego dla rozwoju państw grup wyszehradzkiej i konieczność bliskiej współpracy państw V4 w tym zakresie. Wskazał na potrzebę sprawnego zarządzania strategią JRC na poziomie europejskim oraz krajowym. Minister zaznaczył, że kluczowe dla powodzenia projektu JRC  jest szybkie dokończenie prac nad projektem rozporządzenia ws. swobodnego przepływu danych nieosobowych w UE. Pozwoli to na zapewnienie nowych i trwałych źródeł wzrostu gospodarczego. Powołując się na wyniki ekspertyzy przeprowadzonej na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji Minister zwrócił uwagę, iż intensywność wykorzystania danych w gospodarce wiąże się w znacznym stopniu z poziomem PKB per capita. Podejmowanie działań skutkujących podwyższeniem zakresu oparcia gospodarek o dane i transfer danych leży szczególnie w interesie państw V4, które odniosą z tego względu największe korzyści ekonomiczne.

Czytaj więcej: Priorytety cyfrowe UE – Polska bierze udział w Radzie TTE

Minister odniósł się także do przyjętego podczas konferencji dokumentu wzywającego państwa V4 do rozwoju sieci łączności elektronicznej i poczynionych przez Polskę kroków w tym zakresie. Pod koniec czerwca br. MC zawarło z operatorami telekomunikacyjnymi, izbami gospodarczymi, dostawcami usług, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji, instytucjami badawczo-rozwojowymi oraz uczelniami technicznymi Porozumienie na rzecz Strategii „5G dla Polski”. Celem porozumienia jest stworzenie do końca br. Strategii „5G dla Polski”, która będzie pierwszym krokiem w kierunku wdrożenia sieci 5G w Polsce. Polska chce zacieśniać współpracę z państwami regionu by rozwój sieci 5G w naszych krajach przebiegał jak najbardziej efektywnie a nasze państwa pozostawały liderami tej rewolucyjnej zmiany.Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

TowariszczJacho Sobota, 11 Listopada 2017, 15:56
Ten Pan nie ma zielonego pojęcia na temat technologii 5G a zmierza to do wydatkowania kolejnych miliardów, przecież nie zakończył się jeszcze projekt LTE i sieci szerokopasmowej a juz chcą 5G, to po co wydawać 3MLD na 4G czyli LTE - BCC wykreować chce następcę dla geszeftów i kolejnych następców Trzeskowski - Halicki-Streżyńska - może najwyższy czas aby Pani Minister od Cyfryzacji przeszłą pod Skrzydła PO lub najlepiej Pana J. Gowina - kreującego się na najważniejszego Ministra w Kraju ... już zagospodarował Elektromobilność-Cyfryzację-Szkolnictwo wyższe w następnej kolejności Ekologiczna Energetyka i Agencja Kosmiczna dla celów przesyłu i przetwarzania danych i kto takiemu Panu Później stanie na drodze POwrotu do założeń i "skumania" sie z ppowracającym do łask Donaldem T. ...żenada, może w końcu ktoś w tym kraju zacznie mysleć ... ciekawe czy Pan J. Gowin złożył już propozycje Panu Adamowi Hoffmanowi ...