W Rosji powstaje jednostka do walki z dronami. Odcinanie łączności z operatorem i satelitami

Piątek, 10 Listopada 2017, 16:13 Krasucha

W Rosji powstaje specjalna jednostka wojsk lądowych do zwalczania dronów. Znajdują się w niej urządzenia zagłuszające Krasucha, mogące uniemożliwiać komunikację pomiędzy dronami a ich operatorem - podał serwis Motherboard.

Krasuchy, które produkowane są w Rosji, po raz pierwszy zaprezentowane zostały podczas targów inżynierii wojskowej w 2014 roku. Od tego czasu według mediów odnotowano zakończone sukcesem operacje ściągania na ziemię dronów, w których brały udział.

Jednostka wojskowa, której głównym celem ma być obrona przeciwdronowa, zlokalizowana jest w Kursku. W zakresie wykorzystywanych przez nią środków znajda się również "narzędzia wojny elektronicznej" - poinformował Kreml.

Krasuchy były wcześniej wykorzystywane w Syrii po to, by tworzyć rodzaj "elektronicznej tarczy" wokół rosyjskich sił na terenie działań. Zagłuszarka może interferować z każdym sygnałem elektronicznym nadawanym przez przeciwnika, w tym - uniemożliwiać komunikację pomiędzy dronem, satelitą i naziemnym kontrolerem urządzenia.

Jedynym wymogiem działania Krasuchy jest znalezienie się w pobliżu źródła sygnału, który zagłuszarka ma przeciąć. Według źródeł, odległość taka wynosi około 144 km.

Czytaj też: Walka Radioelektroniczna rosyjską odpowiedzią na przewagę NATO? [ANALIZA]

PAP - miniDziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

25 komentarzy

Sinus Poniedziałek, 13 Listopada 2017, 19:15
Idealny cel dla bombki anty-WRE, nawet wystrzelonej z dużej odległosci. I z Rosyjskiej techniki zostanie wielki dół.
hehehe Wtorek, 14 Listopada 2017, 14:48
No nie wiem - Krasucha tak sama z siebie nie nadaje, tylko słucha i zakłóca. Jak amerykański radar jest bliżej i nadaje silniej dla zrzucającego bombkę anty-WRE, a zwykle tak będzie (przecież ma przewyższać poziom echa radaru a nie nadajnika radaru), to bombka może wykręcić na ten radar a nie Krasuchę... :-P
Davien Wtorek, 14 Listopada 2017, 16:52
Krasucha jako system WRE oczywiscie że emituje zakłócenia więc dla pocisku antyradarowego jak np AARGM czy nowe rosyjskie to kolejny cel. Pocisk na własny radar nie poleci wiec daruj sobie.
hehehe Wtorek, 14 Listopada 2017, 19:48
Nie masz wysokiego IQ i nie zrozumiałeś tego co napisałem, prawda?
Orcio Poniedziałek, 13 Listopada 2017, 7:11
Świat niesamowicie przyśpiesza z rozwojem uzbrojenia a u nas ciągle dialogi techniczne kończące się w unieważnianych przetargach, w nadziei że Amerykanie nas obronią. Kompletna kicha!
Jacek Niedziela, 12 Listopada 2017, 16:29
Rosyjski system WRE 1RŁ257 Krasucha-4 jest przeznaczony do realizacji szerokiego spektrum zadań: przechwytywania i zakłócania sygnałów emitowanych przez satelity rozpoznawcze, samoloty wczesnego ostrzegania i drony, a także przez stacje naziemne.
W założeniach może wykryć, rozpoznać i w razie potrzeby zakłócić dowolny cel powietrzny, bez względu na jego szybkość i pułap.
Pierwszy raz operacyjnie system ten miał być zastosowany na Krymie, a użyty bojowo w Syrii...
małe be Sobota, 11 Listopada 2017, 22:54
i cały ten trud jak krew w piach. gps to tylko pomocnicze źródło lokalizacji. jest nawigacja inercyjna oraz wskazywanie celów. gps ma znaczenie w nawigacji do celu a nie w trybie ataku. btw. ta tarcza gówno dała w Syrii. ile tomahawków zostało 'zmylonych'? żeby się z a coś zabierać trzeba na początek rozumieć technologię, a ja mam coraz większe przeświadczenie że u was to tylko idioci zostali.
prawieanonim Sobota, 11 Listopada 2017, 22:46
Ciekawi mnie zwłaszcza odcinanie komunikacji z satelitami. Rosyjskie Kamazy z WRE będą latać tak by być na drodze sygnału między nadajnikiem a odbiornikiem?
biegły davienolog Piątek, 17 Listopada 2017, 18:31
A jak ci ktoś z boku pod kątem 45 stopni przyświeci reflektorem przeciwlotniczym po oczach, to dostrzeżesz jak ktoś na wprost nadaje latarką sygnały Morsem? :-D
Fun funów z USA Niedziela, 12 Listopada 2017, 17:35
Widzisz-jak się nie chciało uczyć fizyki w szkole podstawowej to już teraz studiowaniem Wikipedii tamtego czasu nie zastąpisz i pozostaje zadawanie niezbyt "mądrych" pytań..
Davien Wtorek, 14 Listopada 2017, 16:54
Czyli jak zwykle nic nie wiesz tylko starasz sie hejtem pokryc swoja ignorancje:) Byle tak dale, będzie się z kogo śmiac:))
Fun funów z USA Wtorek, 14 Listopada 2017, 17:36
Przysłowia ponoć są mądrością narodu. Tu idealnie pasuje jedno" "Idiotów nie sieją, oni sami się rodzą".
prawieanonim Czwartek, 16 Listopada 2017, 10:02
Cóż za samokrytyka.
Fun funów z USA Czwartek, 16 Listopada 2017, 19:25
Brawo "prawieanonim". Jeszcze trochę tej "samokrytyki" i może wyjdziecie w tym waszym towarzystwie wzajemnej adoracji "na ludzi". Ale musicie się starać naprawdę mocno!
PS.
"Głowa do góry" - naprawdę jest szansa ale trzeba wykazać choć trochę zdrowego rozsądku. Szczerze w tym was wspieram.
Fiodor Ferrari Sobota, 11 Listopada 2017, 9:05
Interesujące, masa stali emitująca intensywny sygnał .Należy urządzenia owinąć mokrymi onucami to może staną się nieco trudniejszym celem dla samonaprowadzających gumofilców. Chyba że zmylą je propagandowe hasła i te nowatorskie girlandy baloników .
mixer Sobota, 11 Listopada 2017, 7:03
Nowoczesna technika rosyjskiej armii! - czyli "krasucha-4". Tylko się bać - taki to ma cel to całe ruskie propagandowe przedsięwzięcie przeznaczone dla konsumentów pasztetu z "biedronki" ale "znających" tajniki techniki radiowej z poziomu własnego telefonu komórkowego
zupa z pokrywką Piątek, 10 Listopada 2017, 20:59
Na nic się nie zda przeciw dronom z satelitarną komunikacją laserową, którym inteligencja zapewnia dużą autonomiczność.
dr davienologii Piątek, 10 Listopada 2017, 20:04
To niemożliwe. Davien zapewniał, że kacapska elektronika jest na lampach a USA używa tak wysokich częstotliwości, że kacapom się nawet nie śniło i nie mają możliwości zagłuszania tego.
Hex Poniedziałek, 13 Listopada 2017, 23:49
No bo właśnie nie mają, a reszta to wymysły fanatyków Daviena, takich jak ty.
halny Piątek, 10 Listopada 2017, 18:26
a spokojnie, Iran właśnie tak ściągnął na ziemię najtajniejszego drona stealh ... co właściwie potwierdziło, że Rosja z tą technologią nie ma już problemu.
Rain Piątek, 10 Listopada 2017, 17:45
Pyszne. Amunicja Krabów będzie się nagradzać naprowadzać na źródło takich sygnałów.
biegły davienolog Piątek, 17 Listopada 2017, 18:27
Ciekawe, że USA, Rosja, Chiny, Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy itp. są tak "gupi", że sami nie wpadli na pociski do haubic naprowadzane na emisję radiową. Tylko Polska "błysnęła" takim pomysłem. Niestety wiem jak się skończy - na wtopieniu mnóstwa kasy w debilny projekt, który nie ma prawa się sprawdzić.
nemo Piątek, 10 Listopada 2017, 17:18
Dwie sztuki no może pięć w Kaliningradzie i global hawk i inne drony nie polatają ? Będzie ciężko zajrzeć amerykanom do kieszeni rosjan ?
hobbymilitarysta Piątek, 10 Listopada 2017, 17:12
Jeszcze kilka oswiadczen ministra obrony, pare przetargow, nieco rozwoj, i moze za kilkadziesiat miesiecy Polska bedzie miala po latach deklaracji cele dla owej jednostki.
Pytanie, czy w palecie jej mozliwosci znajduje sie elektronika smiglowcow, satelitow i rakiet manewrujacach planowanych polskim okretom podwodnym.
men Piątek, 10 Listopada 2017, 16:47
Oj tam, oj tam, jaka WE, my ich kolumnami zwycięstwa, ot co!!!