Pułkownik Grzegorz Małecki dla Cyberdefence24.pl TV: Polska powinna czerpać z doświadczeń Izraela (WSF 2017)

Poniedziałek, 13 Listopada 2017, 8:41

O doświadczeniach Izreala w budowaniu ekosystemu cyberbezpieczeństwa, lekcji dla Polski oraz systemie cyberbezpieczeństwa mówi dla Cyberdefence24.pl pułkownik Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu i dyrektor programu gospodarka i energetyka oraz programu cyberbezpieczeństwo w Fundacji Kazimierza Pułaskiego.

 

To, co staramy się zaproponować jako pomysł do wykorzystania w Polsce, jeśli chodzi o budowę systemu, to holistyczne podejście do zagadnienia cyberbezpieczeństwa. Nie w wąski sposób dominujący u nas, ale spojrzenie na cyberbezpieczeństwo w ujęciu ogólnopaństwowym, jak ma to miejsce Izraelu.

Pułkownik Grzegorz Małecki - były szef Agencji Wywiadu i dyrektor programu gospodarka i energetyka oraz programu cyberbezpieczeństwo w Fundacji Kazimierza PułaskiegoDziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Robot Wtorek, 14 Listopada 2017, 20:36
Proponowane podejście jest aż tak holistyczne, że dotyczy cyberbezpieczeństwa w ekosystemie (!). Co na to ekolodzy? Oby pomysłodawca już więcej nie wdrażał swoich idei w życie w jakimś urzędzie państwowym, bo szkoda Polski. Ci co przeżyli te wdrażania coś na ten temat wiedzą...
Czytelnik Wtorek, 14 Listopada 2017, 10:59
Nie ma nic takiego jak cyberbezpieczeństwo. Zawsze znajdzie się pracownik który z różnych powodów ( poglądy polityczne, choroba psychiczna, przekupstwo, uwiedzenie czy zagrożenie życiu bliskich )umożliwi dostęp do danych czy sieci. Wojny przegrywali ci którzy wierzyli we własny "niezawodny" system szyfrowania a wygrywali ci którzy uzyskiwali dostęp do tajnych danych. Snowden jest jawnym dowodem współpracownika a ilu było tajnych współpracowników Rosji lub Chin?
Notorek Wtorek, 14 Listopada 2017, 7:08
Nic nie wspomniał o sterownikach Siemensa do iranskich wirówek.
Robert Wtorek, 14 Listopada 2017, 7:05
Hmmm,a czy pan wie czym się się różni pamieć ROM od pamięci RAM, albo dysk HDD od SSD ? Bo ja szczerze w to wątpię.
Józwa Wtorek, 14 Listopada 2017, 11:38
ważne że wie kogo ma znać a kogo nie :)
Obserwator 2017 Poniedziałek, 13 Listopada 2017, 22:10
Odpowiadając [email protected] przypominam że konstytucja to tylko zbór praw mających chronić obywateli przed władzą jaka by nie była. Sprawa ulegania najeźdźcy w Polsce jest mniej istotna bo Nasz Naród za sprawą potężnych rozbiorowych dzierżaw był zniewalany lecz nie zniewolony dzięki kulturze, historii, armii i patriotyzmowi Naszych Obywateli. Historia zmiecie II targowicę a wzorem Izraela Polska się uzbroi i stworzy poważne Siły Zbrojne...
[email protected] Poniedziałek, 13 Listopada 2017, 17:23
Święta racja. A do tego powinniśmy mieć stosowny zapis w konstytucji , że nigdy nasz kraj nie ulegnie żadnemu najeźdźcy. Tak stoi o holokauście w konstytucji Izraela.