Rosyjscy hakerzy przejęli korespondencję niemieckiego ambasadora przy ONZ

Wtorek, 21 Listopada 2017, 11:17 Cyber UN General Assembly

Grupa Fancy Bear, znana też pod nazwą APT28, jest odpowiedzialna za wyciek maili niemieckiego dyplomaty.

APT28 odpowiada za szereg ataków na państwa, instytucje i media na całym świecie. Powszechnie przyjmuje się, iż grupa powiązana jest z rosyjskim wywiadem wojskowym (Główny Zarząd Wywiadowczy, GRU).

Jak poinformował 20 listopada niemiecki Bild, to właśnie Fancy Bear włamała się do systemu mailowego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Miało to miejsce pół roku temu. Według niemieckiej gazety zbierano materiały mogące wspierać budowanie negatywnego wizerunku Zachodu.

Wśród zdobytych danych pozyskano maile Christopha Heusgena, ówczesnego ambasadora Niemiec przy ONZ. Wynika z nich, iż w grudniu 2016 r., pracując jeszcze jako wysoki doradca Angeli Merkel ds. polityki zagranicznej, wykorzystał swoje kontakty do załatwienia swojej żonie pracy w ONZ, na Manhattanie w Nowym Jorku.

Heusgen pracował z Merkel od 2005. Od tamtego czasu był jednym z najbliższych ludzi niemieckiej kanclerz, który był z nią podczas każdej z jej podróży zagranicznych.

Sprawa została ujawniona i nagłośniona przez inną niemieckie medium – Der Spiegel. Jak twierdzą niemieckie służby specjalne, jeden z autorów tygodnika współpracował w przeszłości z hakerami.

Czytaj więcej: Hakerzy prezydenta Putina

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz