Reklama

Polityka i prawo

Allianz Global: Bitcoin jest bezwartościowy, a bańka krypto niedługo pęknie

Fot. Jason Benjamin/Flickr/Domena publiczna
Fot. Jason Benjamin/Flickr/Domena publiczna

Zdaniem funduszu Allianz Global, bitcoin jest bezwartościowy, a pęknięcie bańki kryptowalutowej to jedynie kwestia czasu. Ocena ekonomistów z Allianz Global zbiega się w czasie z innymi głosami krytyki względem kryptowalut - podała agencja Bloomberga.

Jak napisał zespół analityczny ekonomistów Allianz Global na swoim blogu, fakt, że kryptowaluty nie reprezentują sobą żadnej wartości nie umniejsza potencjalnym możliwościom wykorzystania technologii blockchain w działalności inwestycyjnej.

Zdaniem szefa globalnej strategii i ekonomii w Allianz, Stefana Hofrichtera, "wartość wewnętrzna bitcoina musi wynosić zero", a sam bitcoin "nie stanowi niczyjej własności" w przeciwieństwie do "obligacji bądź gotówki". Jak stwierdził, bitcoin "nie generuje też żadnego strumienia przychodów".

Choć według Hofrichtera kiedyś te same zarzuty stawiano względem złota, jest ono powszechnie akceptowane w obrocie wartościowym od ponad dwóch i pół tysiąca lat. Bitcoin natomiast, jak zaznaczył analityk, pojawił się niecałe dziesięć lat temu.

Zdaniem Allianz Global, bitcoin spełnia również wszystkie warunki niezbędne do stwierdzenia istnienia bańki spekulacyjnej związanej z obrotem wartościowym, na przykład - zbyt dużą częstotliwość transakcji przy jednoczesnym nieszablonowym podejściu inwestorów oraz dużą zmienność nominalnej wartości. Jak twierdzą analitycy funduszu, bitcoin stworzył niemal podręcznikową bańkę spekulacyjną, "która prawdopodobnie dosłownie za chwilę pęknie".

Hofrichter to tylko jeden z wielu ekonomistów rzucających cień wątpliwości na wartość walut cyfrowych pojmowanych jako środki inwestycyjne. Niedawno do grona sceptyków dołączyli również badacze z Uniwersytetu w Pittsburgu, którzy stwierdzili, że "bitcoin jest środkiem nie posiadającym wartości w tradycyjnym rozumieniu". Ekonomista Nouriel Roubnini z kolei nazwał go "największą bańką w dziejach ludzkości".

Od końca ubiegłego roku, kiedy bitcoin osiągał szczytowe wartości (niemal 20 tys. dolarów za token w połowie grudnia), wycena tej kryptowaluty spadła prawie o połowę.

Stefan Hofrichter zaznaczył, że pęknięcie bańki spekulacyjnej związanej z wirtualnymi walutami nie wpłynie na wartość konwencjonalnych akcji czy obligacji.

Odwrót od bitcoina nie wpłynie na prawdziwy świat, bo rynek kryptowalutowy jest wciąż w miarę niewielki. W rezultacie uważamy, że ryzyka dla stabilności finansowej wynikającej z obecności bitcoina są raczej nieistotne

Stefan Hofrichter - szef globalnej strategii i ekonomii w Allianz

Allianz Global zarządza obecnie w Europie kapitałem w wysokości około 500 mld euro.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama