Reklama

Armia i Służby

Oszustwo inwestycyjne. Gra toczyła się o 645 mln euro

polska policja radiowóz
Radiowóz polskiej Policji
Autor. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/X

Polscy policjanci brali udział w akcji organów ścigania na terenie Europy. Zatrzymano osoby związane z oszukańczym procederem. Ponad 180 tys. osób dało się podejść przestępcom i przelało swoje środki. Wysokość strat robi wrażenie.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zatrzymali osobę podejrzaną o udział w oszustwie inwestycyjnym „JuicyFields”. Czynności przeprowadzono na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Wydano je w ramach dochodzenia prowadzonego przez organy ścigania kilku europejskich państw. Wysiłki wspierały Europol i Eurojust. Łącznie aresztowano 9 osób.

Czytaj też

Akcja policji w Europie

Europol informuje, że policyjna akcja miała miejsce 11 kwietnia 2024 roku w 11 krajach. Wzięło w niej udział ponad 400 funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili 38 przeszukań.

W sumie skonfiskowano lub zamrożono 4,7 mln euro, ponad 1,5 mln euro w krypowalutach, 106 tys. euro w gotówce oraz nieruchomości o wartości 2,6 mln euro. Pondato, skonfiskowano pojady i dobra luksusowe, a także urządzenia i dokumenty.

Reklama

Fałszywe inwestycje

Cyberpolicjanci z Poznania od miesięcy byli w kontakcie z partnerami z Francji, Niemiec i Hiszpanii. Wymieniali się z nimi informacjami na temat „platform internetowych, oferujących możliwość inwestycji środków finansowych w uprawę, zbiory i dystrybucję roślin konopi indyjskich do celów leczniczych”. W praktyce jednak było to oszustwo, a sprawcy czerpali zyski z procederu.

Czytaj też

Setki milionów strat

Podejrzanymi są osoby głównie narodowości rosyjskiej, ale również holenderskiej, niemieckiej, włoskiej, łotewskiej, maltańskiej, polskiej, jordańskiej, amerykańskiej i wenezuelskiej.

Według danych przedstawionych przez Europol, łączne szkody wynikające z procederu wynoszą wstępnie 645 mln euro, ale kwota ta może być większa. Liczba ofiar ma wynosić ok. 186 tys. osób, które przelały środki w okresie od początku 2020 r. do lipca 2022 r.

Reklama

Polska policja podjęła działania

„W ramach tego międzynarodowego śledztwa, wspieranego przez Europol i Eurojust, funkcjonariusze zatrzymali na terenie Lublina 1 osobę, podejrzaną o udział w tym przestępczym procederze” - podaje w komunikacie do sprawy CBZC.

Jak dodaje, dokonano przeszukań kilku miejsc, w trakcie których zabezpieczyli nośniki cyfrowe oraz dokumentację.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama