Chorwacki projekt obronny jako pierwszy dostał dofinansowanie UE

19 października 2017, 18:19
Cyber EDA 2
Fot. eda.europa.eu

Projekt ministerstwa obrony Chorwacji związany ze sferą cybernetyczną, a wspierany przez Europejską Agencję Obrony (European Defence Agency, EDA), dostał dofinansowanie w ramach europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (European Structural and Investment Funds, ESIF). Jest to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ do tej pory finansowano co najwyżej projekty podwójnego zastosowania, tj. dla sfery cywilnej i wojskowej, a nie wyłącznie wojskowe. 

Chorwacki projekt polega na rozwoju symulatora konfliktów cybernetycznych. Ma on być dopasowany do określonych potrzeb oraz gotowy do użytku dla ministerstw obrony innych państw w najbliższej przyszłości. Będzie też możliwe wykorzystywanie go przy europejskich oraz międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych.

 

Ma on pozwolić na działanie wielu grup w różnych rolach (współpraca lub rywalizacja) w ramach zdefiniowanej cyberprzestrzeni, przede wszystkim w celu zmierzenia się z potencjalnym cyberatakiem. Wśród jego możliwości ma być definiowanie terenu cybernetycznego złożonego z różnych obiektów, połączeń, zagrożeń oraz zakresu kontroli, które mają być definiowane poprzez funkcje i właściwości oraz być ze sobą połączone w różnych kombinacjach.

 

ESIF ma pokryć 80% kosztów projektu. Jego implementacja będzie realizowana przez małe i średnie przedsiębiorstwa z Chorwacji.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do konsultacji pakietu cyberbezpieczeństwa UE

 

Otrzymanie finansowania ze strony UE jest efektem podejmowanych od roku zabiegów EDA dla umożliwienia wspierana projektów badawczych związanych ze sferą obronności. Jak twierdzi szef Agencji Jorge Domecq „jest to sygnał, który powinien wzmocnić europejską bazę przemysłu obronnego”.

 

Planowane jest dalsze ułatwianie dostępu do funduszy europejskich dla tego typu działań. Oczekuje się zwiększenia liczby podań na finansowanie ze strony kolejnych podmiotów państw członkowskich. Uruchomiona została nowa platforma internetowa ESIF na stronie EDA oraz zakładka  „ESIF Success Stories”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
men
piątek, 20 października 2017, 21:49

No to prezesi - wybitni fachowcy z PGZ do roboty, wiecie o takiej możliwości? cz macie to gdzieś, bo MON ani tak wam zginąć nie da?