Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Gawkowski w Kijowie: Zacieśniamy współpracę w zakresie cyfryzacji

Gawkowski i Fedorow - podpisanie współpracy w zakresie cyfryzacji
Krzysztof Gawkowski i Mychajło Fedorow podpisali memorandum o współpracy w zakresie cyfryzacji
Autor. Twitter / Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji 6 maja pojawił się w Kijowie. Wraz z wicepremierem Ukrainy Mychajło Fedorowem podpisał memorandum o współpracy w zakresie cyfryzacji.

„Nasi ukraińscy przyjaciele potwierdzają to, że pomoc ze strony Polski ma realny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania ludności ukraińskiej podczas wojny. Zrobimy wszystko, aby wzmocnić nasze wsparcie cyfrowe. Ukraina musi wygrać wojnę, a strategiczna współpraca polsko-ukraińska pomoże osiągnąć ten cel” - powiedział Krzysztof Gawkowski, cytowany na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Cele współpracy

Jak czytamy na stronie rządowej: głównym celem partnerstwa Polski i Ukrainy jest współpraca w dziedzinie technologii cyfrowych i innowacji, rozwój branży IT, sztucznej inteligencji, e-administracji, a także rozwój aplikacji mObywatel i ukraińskiej - Diia

Krzysztof Gawkowski zapewnił też podczas wizyty, że polski rząd będzie nadal pokrywać opłaty za terminale. Pozwoli to na kontynuowanie korzystania z usług komunikacyjnych przez kluczowe obiekty infrastruktury bezpłatnie. 

Wicepremier rozmawiał także o roli Polski jako głównego ośrodka analitycznego i koordynacyjnego Mechanizmu Tallińskiego (tzw. Back Office).

Czytaj też

Reklama

Polska głównym partnerem cyfrowym Ukrainy

Do sprawy odniósł się też Mychajło Fedorow, wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

„Polska jest kluczowym partnerem w krajobrazie cyfrowym Ukrainy. W obliczu pełnowymiarowej inwazji Polska wykazała stałe wsparcie dla naszej infrastruktury cyfrowej na poziomie strategicznym. Stała się wiodącym dostawcą terminali Starlink dla Ukrainy, dzięki czemu ponad 20 tysięcy terminali zwiększa komunikację i dostęp do internetu dla Ukraińców” – stwierdził Fedorow.

Czytaj też

Reklama

Wsparcie Polski w zakresie cyberbezpieczeństwa

Jak pisaliśmy wielokrotnie na łamach CyberDefence24.pl – Polska wspiera Ukrainę od początku wojny w dostarczaniu sprzętu, pomocy humanitarnej, ale też w obszarze cyberbezpieczeństwa i technologii. Chodzi m.in. o wsparcie ekspertów, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, pomoc w ochronie i odpieraniu cyberataków czy dostarczanie niezbędnych do zachowania łączności Starlinków.

Czytaj też

Pierwsza cyberwojna

Jak stwierdził Mychajło Fedorow w rozmowie z naszym portalem, w 2022 roku - trwa pierwsza cyberwojna, w której centrum jest Ukraina.

„Jest to wyjątkowy przypadek na całym świecie, gdy jedno państwo wykorzystuje narzędzia cybernetyczne do przeprowadzania ataków na infrastrukturę innego. Ta wojna pokazuje światu, że współczesne czasy wymagają nowoczesnych rozwiązań. A technologie są tak samo ważne, jak najnowsza broń, aby wygrać tę wojnę” – mówił Fedorow w rozmowie z CyberDefence24.pl.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama