Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Pracownicy federalnej administracji USA muszą jak najszybciej odinstalować TikToka

Autor. iXimus / Pixabay

Pracownicy federalnej administracji USA muszą jak najszybciej odinstalować TikToka z urządzeń służbowych wydanych im przez rząd – przekazało im amerykańskie Biuro ds. Zarządzania i Budżetu.

Reklama

Wszystkie agencje federalne USA muszą w ciągu 30 dni wyeliminować TikToka ze swoich urządzeń i systemów oraz zablokować możliwość połączenia internetowego z serwerami tej chińskiej platformy – pisze agencja Reutera, powołując się na Biuro Zarządzania i Budżetu USA.

Reklama

Kolejny zakaz

Reklama

Zakaz korzystania z TikToka przez urzędników federalnej administracji USA został zaordynowany przez Kongres w ub. roku, obecnie zaś jest wdrażany.

Podobne kroki podjęła w poniedziałek Kanada, w ub. tygodniu – Komisja Europejska ( o czym można przeczytać w CyberDefence24.pl tutaj). Wcześniej w Stanach Zjednoczonych na blokadę TikToka na urządzeniach należących do pracowników administracji decydowały się poszczególne jurysdykcje – łącznie kilkanaście stanów.

TikTok zakazany jest również dla urzędników na Tajwanie.

Dolewanie oliwy do ognia

Choć, jak zwraca uwagę Reuters – z punktu widzenia liczby użytkowników, blokada aplikacji na urządzeniach federalnych to niewielki problem dla chińskiej platformy, to jednak krok ten stanowi kolejny cios wizerunkowy dla TikToka.

USA od 2020 r. argumentują, że aplikacja ta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na ogromne ilości danych o użytkownikach, które pobiera, gromadzi i przetwarza, a do których łatwy dostęp na mocy obowiązujących w ChRL regulacji prawnych mogą mieć tamtejsze organy wywiadowcze i władze.

Obawy te podzielają również kraje Unii Europejskiej, szczególnie zaś Francja i Niemcy. O tym również pisaliśmy na łamach naszego serwisu .

Ostatecznie, jak podkreśla Reuters, nie bez znaczenia jest także incydent z chińskim balonem szpiegowskim, który został wcześniej w lutym zestrzelony przez USA; zdecydowanie wzmocnił on poczucie zagrożenia Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego stwarzane przez Chiny i ich działania wywiadowcze, w tym – te możliwe potencjalnie dzięki TikTokowi, który – jak już wiadomo – był wykorzystywany m.in. do śledzenia lokalizacji konkretnych dziennikarzy przez wyciągnięcie adresów IP z aplikacji przez chińskich pracowników tej platformy.

TikTok systematycznie odpiera zarzuty o to, że może być narzędziem wywiadowczym w rękach Pekinu i wskazuje, że podejmuje starania na rzecz zapewnienia przejrzystości procesów i bezpieczeństwa danych na platformie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama