Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Prognozy nie pozostawiają złudzeń

Dane w cyberprzestrzeni za 2023 rok nie pozostawiają złudzeń
Dane w cyberprzestrzeni za 2023 rok nie pozostawiają złudzeń
Autor. Jonathan Chng/ Unsplash

W 2023 roku CSIRT NASK zarejestrował 371 089 zgłoszeń dotyczących zagrożenia cyberbezpieczeństwa, w tym realne incydenty stanowiły 80 267. Prognozy niestety nie pozostawiają złudzeń: należy spodziewać się zwiększonej liczby ataków i aktywności grup APT.

Ukazał się raport Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa za 2023 rok. To pierwszy tego typu dokument, który kompleksowo opisuje sytuację w cyberprzestrzeni w ostatnich miesiącach – do tej pory ukazywały się publikacje CSIRT-ów (to Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) w formie indywidualnych materiałów każdego z nich.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej na której byliśmy obecni, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i wiceminister Paweł Olszewski ogłosili, że będzie on dostępny publicznie - poza załącznikami objętymi klauzulą tajności. Tak też się stało.

Czytaj też

Reklama

Coraz większa wroga aktywność

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującą ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 2018 roku (która ma być nowelizowana, o czym pisaliśmy w tym materiale) Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa odpowiada za koordynowanie działań i realizowanie polityki rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa w Rzeczypospolitej Polskiej. Tę funkcję (obok urzędu wicepremiera i ministra cyfryzacji) pełni Krzysztof Gawkowski.

Jak czytamy we wstępie, rząd ocenia, że „poziom zagrożeń w cyberprzestrzeni w skali globalnej w 2023 roku utrzymywał się na wysokim poziomie, co powodowało również tę samą sytuację w Polsce. Wzrastała aktywność różnego rodzaju grup prowadzących nielegalne działania w świecie cyfrowym, począwszy od haktywistów, przez grupy cyberprzestępcze o charakterze zarobkowym, po grupy powiązane z innymi państwami lub wręcz bezpośrednio działające w ramach instytucji państw-adwersarzy (APT)” – wskazano.

Jak zaznaczono, w kolejnych latach trend stale zwiększającej się skali cyberataków zapewne ulegnie wzmocnieniu. „Ataki APT sponsorowane przez wrogie państwa mogą charakteryzować się długotrwałym działaniem, wykorzystaniem zawansowanych narzędzi, technologii i wiedzy atakujących. Są one zaawansowane, trudne do wykrycia, a właściwa reakcja na nie wymaga wielowarstwowych środków bezpieczeństwa oraz fachowej wiedzy pracowników komórek odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo i działów IT” – czytamy w raporcie Pełnomocnika.

Reklama

Brak specjalistów i poważne problemy

Jako bardzo ważne ryzyko, które może wpływać na polski krajobraz cyberprzestrzeni zidentyfikowano brak wykwalifikowanej kadry oraz obciążenie - już istniejącej - wieloma obowiązkami: może to doprowadzić do przełamania w pewnym momencie całego systemu zabezpieczeń.

Dodatkowo wpływ na pogorszenie się sytuacji w regionie i na świecie ma w oczywisty sposób wojna za wschodnią granicą, rosnąca liczba systemów (i zmniejszająca się liczba administratorów oraz często nieadekwatne do potrzeb zasoby finansowe w niektórych instytucjach), co może mieć poważne konsekwencje - nie tylko dla pojedynczych podmiotów, ale i w wymiarze narodowym.

„Stale rosnące, niekiedy wyjątkowo dynamicznie koszty zakupu, utrzymania i rozbudowy infrastruktury bezpieczeństwa są trudne do udźwignięcia przez poszczególne jednostki sektora finansów publicznych. Dlatego też konieczne są dalsze działania wzmacniające Krajowy System Cyberbezpieczeństwa, koordynowanie działań, zwiększanie potencjału instytucji w zakresie cyberbezpieczeństwa, tak na szczeblu centralnym, jak we wszystkich podmiotach systemu, oraz zapewnienie odpowiednich środków finansowych na rozwój osobowy i techniczny” - uważa Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Dodatkowymi zagrożeniami są również: nieustannie trwający konflikt w cyberprzestrzeni, wojna Rosji z Ukrainą, działania hybrydowe Rosji, Białorusi i innych państw wymierzone w Polskę (oraz w ogóle - w Zachód), wojny technologiczne (np. wojna o chipy); dynamiczna digitalizacja.

Jako istotne dla cyberbezpieczeństwa wymieniono takie nowe technologie, jak sztuczna inteligencja, rozwiązania chmurowe, duże zbiory danych, informatyka kwantowa, środki łączności nowych generacji.

Reklama

CSIRT NASK: 371 089 zgłoszeń cyberzagrożeń

W raporcie czytamy - co opisujemy na bieżąco na łamach CyberDefence24 - że w 2023 r. Polska nadal była celem licznych cyberataków, w tym operacji prowadzonej przez służby wrogich państw. Ich celem było pozyskanie informacji, rozpoznanie systemów (na potrzeby przyszłych ataków); zakłócenie infrastruktury krytycznej, szerzenie dezinformacji i pogłębianie polaryzacji społecznej.

W ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa działają trzy CSIRT-y: NASK (prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy); CSIRT GOV - prowadzony przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz CSIRT MON - prowadzony przez Ministra Obrony Narodowej.

Incydenty w Zespołach CSIRT w 2023 roku
Incydenty w Zespołach CSIRT w 2023 roku
Autor. Raport Pełnomocnika ds. Cyberbezpieczeństwa

Spójrzmy na dane, jakimi podzielił się CSIRT NASK. Przypomnijmy, że to właśnie tam wszyscy obywatele i podmioty (firmy, instytucje itd.) mogą zgłaszać podejrzenie oszustwa (np. fałszywe domeny, phishing czy smishing – fałszywe SMS-y). CERT Polska zajmuje się monitorowaniem polskiej cyberprzestrzeni, informowaniem o podatnościach i reagowaniem.

Incydenty zarejestrowane przez CSIRT NASK w 2023 roku
Incydenty zarejestrowane przez CSIRT NASK w 2023 roku
Autor. Raport Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa

W 2023 roku zarejestrowano 371 089 zgłoszeń dot. zagrożenia cyberbezpieczeństwa, a obsłużono (czyli były to realne incydenty) – 80 267. To dwa razy więcej w porównaniu do poprzedniego roku, o czym pisaliśmy jako pierwsi w tym materiale. Wciąż dominuje phishing - wynikało z naszych informacji.

W tym poważnych incydentów wystąpiło 40; w podmiotach publicznych zdarzyły się 2184. 31 zdarzeń dotyczyło sektora bankowości i rynków finansowych; 9 – ochrony zdrowia.

Dodatkowo osobno zarejestrowano incydenty związane z publikacją potencjalnie nielegalnych treści w internecie (np. przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci), ich rejestracją zajmuje się zespół Dyżurnet.pl, który od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku zanotował 18 437 takich przypadków.

Incydenty zarejestrowane przez Dyżurnet.pl
Incydenty zarejestrowane przez Dyżurnet.pl
Autor. Raport Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa

Przypomnijmy, że - dla porównania - w 2022 rokuzgłoszono 322 tys.  incydenty bezpieczeństwa, co stanowiło wtedy wzrost o 178 proc. rok do rok. Liczba obsłużonych incydentów wynosiła dokładnie 39 683 (to realne incydenty spośród powyższych zgłoszeń – red.); 30 z nich stanowiło poważne, a 937 dotyczyły podmiotów publicznych.

Czytaj też

Profesjonaliści, czyli grupy APT

Dodatkowo zespół CERT Polska obserwuje znaczne nasilenie aktywności grup APT (Advanced Persistent Threat), często wiązanych z obcymi państwami. Większość tych aktywności jest motywowana pozyskiwaniem informacji z zaatakowanych systemów i pochodzi z Rosji.

Aktywność grup APT obserwowanych przez CSIRT NASK
Aktywność grup APT obserwowanych przez CSIRT NASK
Autor. Raport Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa

Grupy APT zajmowały się także działaniami dezinformacyjnymi

Działania dezinformacyjne podejmowane także przez grupy APT nie powinny być zaskoczeniem, zważając na wybory parlamentarne w 2023 roku. CSIRT NASK zaobserwował m.in. atak na systemy informacji w wybranych centrach handlowych, gdzie wyświetlono plansze z fałszywymi informacjami. Następnie aktywność grupy UNC1151 znacznie zmalała.

Nowa jednostka: Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK

W czasie czwartkowej konferencji ogłoszono plan powstania Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN), co potwierdzono również w raporcie.

Założeniem ma być „podniesienie poziomu bezpieczeństwa informacji poprzez wzmacnianie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informacyjnych państwa oraz podmiotów, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki”. Więcej szczegółów jednak nie przedstawiono, poza stwierdzeniem na konferencji, że „pojawią się w ciągu kilku tygodni”.

CSIRT Polska. Plany na 2024

Z planów przedstawionych na 2024 rok wynika, że CSIRT NASK będzie kontynuował współpracę krajową i międzynarodową w zakresie monitorowania działań grup APT (wraz z CSIRT GOV I CSIRT MON oraz z partnerami komercyjnymi).

Rozwijany będzie system Artemis, który wykrywa najczęstsze podatności i błędy konfiguracyjne, obecne w ramach usług sieciowych (więcej o rozwiązaniu pisaliśmy w tym materiale).

NASK ma też rozwijać platformę n6, która służy do zbierania informacji o wykrytych zagrożeniach i podatnościach.

CERT Polska nadal będzie współtworzyć bazę podatności poprzez nadawanie numerów CVE (służacych do identyfikacji i katalogowania publicznie ujawnionych podatności).

To jednak nie wszystko: w zakresie działania instytucji ma wciąż znajdować się edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, podnoszenia świadomości obywateli w kwestii cyberzagrożeń, a także opracowania rekomendacji i zaleceń dotyczących występujących podatności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama