Reklama

Polityka i prawo

Czesi zwycięzcami Locked Shields 2017

Fot. NATO CCO COE/Domena Publiczna
Fot. NATO CCO COE/Domena Publiczna

Drużyna reprezentująca Czechy wygrała największe i najbardziej skomplikowane ćwiczenia cyberobrony Lockhed Shields 2017. Dalsze miejsca na podium zajęli zawodnicy z Estonii i NATO Computer Incident Response Capability (NCIRC).

Czeska drużyna wygrała również specjalną nagrodę za najbardziej oryginalny scenariusz dostarczenia złośliwego kodu do sieci przeciwnika, NCIRC okazał się najlepszy w ćwiczeniach ze stosowania prawa międzynarodowego, Niemcy z zakresu informatyki śledczej, a Brytyjczycy nie mieli sobie równych w komunikacji strategicznej.

Zwycięzcy zademonstrowali skuteczną taktykę oraz równą formę we wszystkich kategoriach, co pozwoliło im osiągnąć najlepszy rezultat w generalnej klasyfikacji. Czesi poradzili sobie również bardzo dobrze na dodanym w tym roku poziomie strategicznym – podkreślił Aare Rentam – Dyrektor techniczny w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO.

Ćwiczenia te były wyjątkowo wymagające dla wszystkich uczestników ze względu na nowe wyzwania oraz ilość zaangażowanego, specjalistycznego sprzętu. Drużyny musiały chronić duże systemy SCADA odpowiedzialne za obsługiwanie sieci wojskowych, systemy dowodzenia i kontroli sił powietrznych, wojskowe drony zwiadowcze oraz ich stacje naziemne i programowalne sterowniki logiczne (PLC) przed ciągłymi cyberatakami.

Obecna edycja ćwiczeń skupiła się na szkoleniu ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy chronią systemy IT każdego dnia. Scenariusz zakładał, że niebieskie zespoły (Blue Teams) zobowiązane były do utrzymania usług i sieci wojskowej bazy powietrznej fikcyjnego kraju, które napotkały na poważne ataki na systemy sieci elektrycznych, wojskowe systemy dowodzenia i kontroli oraz na inną infrastrukturę operacyjną.

 Czytaj też: Największe ćwiczenia cyberbezpieczeństwa rozpoczęte

Ćwiczenia Locked Shields organizowane są przez Centrum Doskonalenia Obrony Cyberprzestrzeni NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence) od 2010 roku. Każdego roku zespół broniący ma na celu utrzymanie sieci i usług w fikcyjnym kraju. Obejmuje to obsługę i zgłaszanie incydentów, rozwiązywanie problemów z obszaru cyberbezpieczeństwa oraz reagowanie na prawne i strategiczne problemy.

Ćwiczenia Locked Shields 2017 są organizowane we współpracy z estońskimi i fińskimi siłami obronnymi, szwedzkim uniwersytetem obrony, brytyjską armią, dowództwem USA w Europie i uniwersytetem technicznym w Tallinie

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama