Estonia: Zatrzymano Rosjanina podejrzanego o pracę dla FSB

7 listopada 2017, 17:31
Fot. Busted!/Wikipedia Commons/CC 2.0

W Estonii zatrzymano obywatela Rosji podejrzanego o pracę dlarosyjskich służb specjalnych i działanie przeciwko interesom Estonii – podała we wtorek tamtejsza prokuratura. Zatrzymanemu zarzuca się m.in. przygotowywanie ataku komputerowego.

Prokurator Inna Ombler poinformowała, że do zatrzymania doszło w czasie weekendu, gdy mężczyzna próbował wyjechać z Estonii do Rosji przez miasto graniczne Narwa. Ombler oceniła, że tym samym udało się zapobiec "dużym szkodom".

W poniedziałek sąd w Tallinie postawił mu zarzuty. "Mężczyzna, który jest obywatelem Rosji, jest podejrzany o działania jako agent Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i przygotowywanie ataku komputerowego przeciwko Republice Estońskiej" – przekazała estońska prokuratura. Dodała, że celem ataku miały być estońskie instytucje państwowe, ale nie ujawniła szczegółów.

Czytaj więcej: Estonia: Lider na polu cyberbezpieczeństwa [ANALIZA]

Rosjanin, którego tożsamości nie podano, według Ombler, miał pracować dlaFSB i działać przeciwko interesom Estonii. Prokurator dodała, że popełnił on „poważne przestępstwo”. W 2015 i 2016 roku trzech mężczyzn zostało skazanych na kary więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. 

PAP - mini

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.