Myśliwiec F-35 przyłapany na „szpiegostwie”

5 grudnia 2017, 11:51
Cyber F-35
Fot. Flickr.com / Forsvarsdepartementet / CC 2.0

Jak donosi News-mail.com.au kampania marketingowa amerykańskiego myśliwca uzasadnia wysokie koszty jego zakupu. Jednak jego zagraniczni użytkownicy nie spodziewali się, iż pobiera i przekazuje on dane do producenta.

Kosztujący 120 mln dolarów F-35 Lightning II używający oprogramowania Block 3F, dzięki najnowszym rozwiązaniom miał zapewniać „rewolucyjną świadomość sytuacyjną”. Jak stwierdza Jamie Seidel z News-mail.com.au „działa ona w dwie strony”. Producent maszyny otrzymuje szczegółowe dane telemetryczne o wszystkim, co robią z nimi piloci. Trafiają one do centrali w Fort Worth w Teksasie.

 

Taka informacja wyszła ze strony przedstawicieli ministerstwa obrony Norwegii. Stwierdzili oni, że posiadane przez nich myśliwce wysyłają krytyczne dane do firmy Lockheed Martin. Innymi słowy producent śledzi i ocenia nawyki norweskich pilotów.

 

Norwegia jest pierwszym zagranicznym użytkownikiem maszyn, który otrzymał nowy pakiet oprogramowania wraz z Mission Data Files. Użyć tu można analogii do telefonów komórkowych. Jak mówi konsultant MO Norwegii Lars Gjemble rozwój od F-16 do F-35 to jak porównanie Nokii 3210 i iPhona. Przy każdym nowym modelu wzrasta też ilość danych i konieczność ich ochrony. „W pewien sposób wygląda to jak wyzwanie w sferze tego, które informacje twój iPhone dzieli z producentem” – dodaje Gjemble. Monitorowanie działań wojskowych wykracza to już jednak poza zagadnienia prywatnych użytkowników i ich prywatności. Konieczny jest więc filtr dla odbiorców poza USA, który wykluczy pozyskiwanie wrażliwych danych przez Lockheed Martin.

 

Jak stwierdza Juliusz Sabak z Defence24.pl, warto zwrócić uwagę, iż Amerykanie nie tylko odbierają dane, ale też przesyłają systematycznie aktualizacje oprogramowania. „Użytkownik maszyn nie ma wglądu w zakres i temat zmian. To jeden z problemów, który muszą rozwiązać Niemcy, zanim zdecydują się na zakup F-35”. Z kolei Jakub Palowski porównuje obecną sytuację z norweskimi myśliwcami do kwestii przesyłania metadanych, które wysyła Android do Google lub Windows do firmy Microsoft.

 

Norwegia zamówiła 40 maszyn, z opcją na dodatkowe 12. Pierwsze 3 trafiły do kraju w listopadzie br.

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
wanialezypodplotem
środa, 6 grudnia 2017, 10:23

ciekawe, że Su-57 nikt nie szpieguje pewnie dlatego, że trudno szpiegować coś co będzie stało na lotnisku jako eksponat bujnej wyobraźni rosyjskich watażków

Pilot.
wtorek, 5 grudnia 2017, 14:46

Więc trzeba kliknąć na unsubscribe « Unsubscribe ».

0libob
wtorek, 5 grudnia 2017, 14:06

A jak toto szpieguje to i to wyłączyć tez idzie?

ORWELL
wtorek, 5 grudnia 2017, 13:54

haha....ach ochność pokazała prawdę ...producent jak będzie miał kaprys ..wyśle wirusa ..że samolot zmieni parametry lotu ..wystrzeli w kosmos ...a pilocik zrobi wielkie O...

rezerwista
wtorek, 5 grudnia 2017, 13:11

Oczywiście ten sam "problem" dotyczy F-16, zwłaszcza tych "zaawansowanych" wersji, czyli tej Polskiej też... ps. Davien ptyałeś o prawdziwość ataków Izraela na instalacje w Syrii. Wygląda na to, ze Syryjska opl jest coraz bardziej skuteczna. To skutki ostatniego ataku, podobno 7 pocisków zestrzelili.. https://cdn.almasdarnews.com/wp-content/uploads/2017/12/israeli-strike-1-1068x668.jpg "to" ma czkawke, albo opublikuję 2-gi raz

rezerwista
wtorek, 5 grudnia 2017, 13:10

Oczywiście ten sam "problem" dotyczy F-16, zwłaszcza tych "zaawansowanych" wersji, czyli tej Polskiej też... ps. Davien ptyałeś o prawdziwość ataków Izraela na instalacje w Syrii. Wygląda na to, ze Syryjska opl jest coraz bardziej skuteczna. To skutki ostatniego ataku, podobno 7 pocisków zestrzelili.. https://cdn.almasdarnews.com/wp-content/uploads/2017/12/israeli-strike-1-1068x668.jpg

ANTYOPLPATRIOT
wtorek, 5 grudnia 2017, 13:04

Boże chroni przed tym cudem i jakakolwiek wspólna platforma wymiany danych z tym państwem. Im mniej made in USA tym lepiej dla naszego bezpieczeństwa.

fernando
wtorek, 5 grudnia 2017, 13:01

Szpiegostwo jeszcze raz szpiegostwo ? Jak wierzyć sojusznikowi - ba przecież wiedzę jaką nabierze a my możemy się domyślać , wykorzysta bez litości przeciw krajowi który będzie eksploatował ten typ ale i następce F-35 ! A to wiadomo , przegrana w razie konfliktu gwarantowana ? USA - od lat szpieguje każdego obywatela ziemi , państwa , rządu , wojska i.t.d - nawet ten portal jest na serwerze USA i jest monitorowany przez NSA ameryki ? Trudno do szpiegowania mają większą jak Rosja możliwości - SNOWDEN to nam trochę przybliżył ! Zresztą sami szpiega obecnie kupujemy i nosimy ze sobą ? TELEFON - tak podobno się nazywa !

i firewall nie pomoże
środa, 6 grudnia 2017, 01:20

szpiegowanie "na łindołsa", lewel "ajfon". Włamanie to tylko kwestia czasu, a wystarczy wprowadzić maszynie jedną komendę, np. odpalenia w powietrze całego uzbrojenia. Tylko tu konsekwencje będą poważniejsze, niż skompromitowanie jakiegoś idioty jego własnymi zdjęciami, a życie może stracić wielu ludzi.

Maxiu
poniedziałek, 11 grudnia 2017, 05:26

Czyli wariat Antoni w swoim obledzie ma racje, nalezy bezwzglednie inwestowac w rozwoj swojego mimo ze puerwsze prototypy zobaczymy za hakies 20-30 lat. Jedno madre zdanie z ust szoguna od Komorowskiego to to, ze od jpadku muru berlinskiego mamy 25 lat na spokojny przeskok w poziomie uzbrojenia potem znoeu sie zacznie, mial rache