Profilaktyka cyberbezpieczeństwa i wzrost świadomości kluczem do funkcjonowania systemów zabezpieczeń (SecureTech Congress)

18 października 2017, 14:11
Fot. SecureTechCongress

"Najważniejszą reakcją na atak jest wyciągnięcie wniosków. Popełniamy te same błędy bez końca. (...) Problemem jest świadomość zarządów, mało która firma zdaje sobie sprawę z wagi inwestycji w cyberbezpieczeństwo dla przyszłości firmy" - powiedział Radek Kaczorek, Prezes Zarządu IMMUSEC podczas panelu "Komunikacja, budowanie marki & współpraca firm na rzecz cyberbezpieczeństwa – właściwa reakcja na atak" zorganizowanego w trakcie konferencji SecureTech.

 

Skuteczna ochrona jest o tyle istotna, że jak zauważyła Anna Hahn-Leśniewska, Wiceprezes Zarządu Partner of Promotion wiele firm, które doświadczyły ataków na swoje systemy straciło klientów.

Każdy zarząd powinien sobie zadać pytanie jak od strony komunikacyjnej, prowej przygotować się do ataku. (…) Przygotowanie właściwego planu jest kluczowe.

Anna Hahn-Leśniewska, Wiceprezes Zarządu, Partner of Promotion

Z wagi tego problemu zdają sobie sprawę polskie banki, które jak zauważył Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, rozwinęły bankowe centrum cyberbezpieczeństwa i dodatkowo kontrolują relacje z klientami, ponieważ tą droga może nastąpić atak. Bezpieczeństwo powinno być jednak wplatane we wszystkie elementy budowanego systemu informatycznego, na co zwrócił uwagę Marcin Motylski, CEO, MITVision. Jednak nie mniej istotym elementem jest aktualizacja systemów i rozwiązań. 

Należy podejmować wszelkie działania, które maja zapewnić prewencję wobec ataków. Korzystając z najnowszych trendów, można skompresować systemy ochronne.

Marcin Motylski, CEO, MITVision

Uczestnicy panelu poruszyli także kwestię braku wykwalifikowanych ekspertów w zakresie ochrony systemów informatycznych na polskim rynku, co jak powiedział Radek Kaczorek jest problemem wykraczającym poza granice naszego kraju. W odpowiedzi na ten problem polskie uczelnie wyższe, jak poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz mają uruchomić kształcenie na V poziomie, co pomoże w wypełnieniu rozszerzającej się luki.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.