Szef MON: był atak cybernetyczny ze strony Rosji, w Polsce go odparliśmy

13 października 2017, 14:49
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział w piątek, że doszło do kolejnego ataku cybernetycznego ze strony Rosji, i że w Polsce został on odparty. Dodał, że każdego dnia zagrożenie to jest coraz większe.

Macierewicz powiedział w TVP 1:

Mieliśmy już trzeci kolejny atak cybernetyczny ze strony Rosji. Na szczęście w Polsce go odparliśmy. Ale to zagrożenie wzrasta z każdym dniem

Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej

Jak mówił, "zaatakowane przedsiębiorstwa na Ukrainie, które miały swoje oddziały w innych krajach - o ile w innych krajach europejskich zostały zablokowane, to w Polsce nie". "W Polsce udało się uniemożliwić oddziaływanie na te przedsiębiorstwa, na ich systemy komputerowe" - powiedział minister obrony nie zdradzając dalszych szczegółów.

Mogę powiedzieć, że systemy, które posiadamy, którymi kierują głównie ludzie odpowiedzialni za Narodowe Centrum Kryptologii, są bardzo skuteczne. Wciąż Polska ma najlepszych kryptologów, najlepszy software na świecie

Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej

Jak dodał, trzeba sobie uświadomić, że sprawa obrony cybernetycznej, to nie jest kwestia "jakiejś wąskiej dziedziny". "Atak cybernetyczny w dzisiejszych czasach może zniszczyć potencjał obronny i w ogóle potencjał całego państwa" - stwierdził szef MON.

Czytaj więcej:  Macierewicz: Polska będzie mieć 1000 cyberżołnierzy [Cyberdefence24.pl TV]

Odnosząc się do zapowiedzianej budowy polskich wojsk cybernetycznych, Macierewicz zaznaczył, że proces ten wymaga czasu. Jak mówił, to budowa pomieszczeń i pracowni na odpowiedni sprzęt, ale także dobór kadry, co jest zadaniem dużo poważniejszym. "Chcemy, żeby ona docelowo liczyła tysiąc cyberżołnierzy - ludzi, którzy będą kierować naszą obroną cybernetyczną" - podkreślił minister

PAP - mini

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
kos
piątek, 13 października 2017, 18:35

Ktoś jeszcze traktuje poważnie tego konfabulanta ?

Mr B.
piątek, 13 października 2017, 18:16

mhym odparliśmy...

vbf
sobota, 14 października 2017, 00:56

I Macierewicz nie obiecał tysiąca czegoś nowego przy okazji? Nie może być.

pkp kargo
piątek, 13 października 2017, 17:36

Przedsiebiorstwa ukrainskie zaatakowane?! moze fabryka krola czekoladek pod moskwą...swietnie czyli ruskie ukropow atakuja,ktorzy gardza Polską a my ich bronimy przed Rosją...brawo zawsze wiedziałem ze to Polacy za Ukraine powinni ginac w donbasie a nie ukropy...brawo Antos kiedyś naprawde ktos zapomni dowiesc tobie pigulek...

pkp kargo
piątek, 13 października 2017, 17:32

Brawo Hetmanie...odparłes atak okrutnej Rosji...juz nie musze sie zamykac z synem w domu...HURA!HURA!!HURA!!!To jest bynajmniej smieszne...bo u nas jest co atakować...co ruskie skradły plany wału atomowego środkowej europy,czy weszły w posiadanie tajnego projektu armi cybernetycznej i niewidzialnego pl 01 dialog?MON winien inwestować w ksztalcenie psychiatrów i psychologów...

Czesio
piątek, 13 października 2017, 17:21

Brawo Antoni, wojsk cybernetycznych jeszcze nie ma, a atak juz odparty. Tylko Antoni tak potrafi. Zlikwidujmy armie, juz nam jest nie potrzebna, wystarczy Antoni, on nas obroni.

Zenon
piątek, 13 października 2017, 17:03

Jeszcze nie powie jak i ruscy bedą pić przez trzy dni !

Antośodleciał
piątek, 13 października 2017, 23:49

Już widzę najlepszych informatyków w Polsce (pensje od 15tys zł w górę) z własnej woli zakładających mundur, godzących się wykonywać rozkazy "jakiegoś oficerka" i pracujących za 4 tys zł... Ktoś tu odlatuje od rzeczywistości... A "byle co" może stworzyć tylko byle co... Ciężkie czasy czekają naszą cyberRzeczpospolitą.

PiotrEl
sobota, 14 października 2017, 14:25

Nie wierzę w ani jedno słowo Pana Antoniego.

Fun Antoniego M.
piątek, 13 października 2017, 22:59

Zaiste chwała "cyberżołnierzom" IV RP (których jeszcze nie ma a już jakimś cudem "działają")! PS. Niestety - w przeszłości pan minister "bełkotał" już tak dużo - że jego aktualne konfabulacje robią nawet nie na mnie ale na "ciemnym ludzie" coraz mniejsze wrażenie.

Z Marsa Istoty
piątek, 13 października 2017, 16:08

Mars atakuje!

brak mi słów
piątek, 13 października 2017, 22:47

Antek, daj już spokój, nie ośmieszaj się.

Marcus
piątek, 13 października 2017, 16:04

Wolał bym przeczytać co dla prawdziwego wojska zostało zakupione, niż obiecanki i przechwałki A.M.

pkp kargo
piątek, 13 października 2017, 21:39

Login: Anton Hasło: Prozak

chorąży na emeryturze
piątek, 13 października 2017, 15:40

Mówił o Ukrainie, może on jest ministrem Ukraińskim a nie Polskim ?

Kiks
sobota, 14 października 2017, 22:14

Ktoś w ogóle bierze tego człowieka na poważnie? Tak to jest jak na pewne stanowiska trafiają nieodpowiedzialni ludzie. Powaga urzędu maleje.

pancernik_potiomkin
piątek, 13 października 2017, 15:08

Razem z Miśkiem go odparliście?

mnsg
wtorek, 17 października 2017, 13:47

Czas przerwać milczenie , ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o tym co mówi, wojsko nie potrzebuje ideologii, wojsko potrzebuje nowoczesnego sprzętu i mądrych dowódców, a dowódcy ideologiczni nigdy nie będą mądrzy, bo tu obowiązuje zasada lepszy nasz niż lepszy, a to oznacza selekcję negatywną i taką selekcję negatywną MON prowadzi.

majk
sobota, 14 października 2017, 21:17

Kolejne kłamstwo pana M chociaż by w firmie w której mam okazje pracować padły systemy na 48h....

JKK
sobota, 14 października 2017, 10:04

Był atak.amerykański na Europę nawet niemcy musieli upaść na kolana i całował stopy Pana przeprowadzając, że ktoś ośmielił się wykryć niewykrywalne. To pewnie tylko pani Angela stara się być mnkej atrakcyjna jak widać po ostatnich zdjęciach z wakacji ośmieszanych w europie, o ona jak prawdziwy szpieg przbrana była dokładnie tak jak rok temu, żeby ten program śledzący ze sztuczną Iinteligencją uznal fakt za niemożliwe.