Reklama

Technologie

Davos 2024. Jednym z głównych tematów sztuczna inteligencja

Sekretarz generalny ONZ António Guterres w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 2024
Sekretarz generalny ONZ António Guterres w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 2024
Autor. Screen / transmisja Davos 2024

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jednym z głównych tematów - obok potrzeby globalnej współpracy; Ukrainy i jej znaczenia w budowaniu odporności i bezpieczeństwa - jest sztuczna inteligencja. Co ustalili przywódcy?

Reklama

W czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos spotykają się przywódcy państw, politycy i szefowie globalnych firm, aby dyskutować o przyszłości świata. Tegoroczna konferencja odbywa się w dniach 15-19 stycznia.

Reklama

Na półmetku trwającego wydarzenia można już stwierdzić, że jednym z najważniejszych tematów jest sztuczna inteligencja i szanse oraz zagrożenia związane z jej gwałtownym rozwojem.

„Sztuczna inteligencja jako siła napędowa gospodarki i społeczeństwa” to kluczowy temat dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego - czytamy na stronie Forum w Davos. Zdaniem organizatorów wydarzenia, postęp technologiczny związany z AI niesie ze sobą zarówno globalne wyzwania, jak i możliwość innowacji. Niewątpliwie trzeba dostrzec wpływ, jaki będzie miała sztuczna inteligencja na takie obszary jak rynek pracy, nowe umiejętności, zarządzanie czy regulacje.

Reklama

Podczas jednej z sesji prelegenci jasno stwierdzili, że „sztuczna inteligencja to coś więcej niż tylko »szum, nośne hasło« i przyniesie znaczące zmiany”, a jeśli obywatele, przedsiębiorstwa i gospodarka mają z tego skorzystać, „przekwalifikowanie jest niezbędne”.

Premier Chin Li Qiang stwierdził: „Chcielibyśmy zintensyfikować komunikację i współpracę ze wszystkimi stronami, aby ulepszyć globalny mechanizm zarządzania sztuczną inteligencją”.

Natomiast Daphne Koller, profesor Wydziału Informatyki Uniwersytetu Stanforda i współzałożycielka platformy edukacyjnej Coursera, oceniła, że „sztuczna inteligencja pomoże nam rozwiązać naprawdę trudne problemy, których ludzie nie będą w stanie załatwić”.

Czytaj też

Microsoft, OpenAI i Google w Davos

Obecni na konferencji są także przedstawiciele Big Techów, a wśród nich m.in. szefowie Microsoft, Google czy OpenAI, którzy także dyskutowali o przyszłości sztucznej inteligencji.

Dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella stwierdził, że potrzeba globalnej współpracy i koordynacji w zakresie AI, by „osiągnąć konsensus” dotyczący standardów i bezpieczeństwa. Chodzić ma o „globalne podejście regulacyjne”, ponieważ trzeba poradzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą rozwój tej technologii. Obecnie natomiast nie ma jednolitych ram prawnych - na naszych łamach sporo pisaliśmy o AI Act, czyli o Akcie o usługach cyfrowych, jaki będzie obowiązywał na terenie Unii Europejskiej.

Natomiast Ruth Porat, dyrektor ds. finansowych w Alphabet i spółki zależnej Google, zwróciła uwagę na znaczenie cyberbezpieczeństwa i ryzyko, jakie wiąże się z nowymi zagrożeniami tworzonymi przy pomocy AI.

Inne kwestie poruszył Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI (twórcy ChatuGPT), który mówił o potrzebie „przełomu energetycznego”, ponieważ sztuczna inteligencja - do swojego działania - będzie zużywała ogromne zasoby energii. Jego zdaniem, potencjał mają tu odnawialne źrodła.

Czytaj też

ONZ: Big Techy lekkomyślnie czerpią zyski

Nieco odmienne zdanie na rozwój AI przedstawił sekretarz generalny ONZ António Guterres, który zaatakował Big Techy, stwierdzając, że „lekkomyślnie czerpią zyski z AI” i konieczne jest pilne działanie, by złagodzić ryzyko związane z tym szybko rozwijającym się obszarem, o czym informuje między innymi „The Guardian”.

Jego zdaniem, „każdy przełom w generatywnej sztucznej inteligencji zwiększa ryzyko niezamierzonych konsekwencji”. Z kolei ryzyko związane z AI wiąże się też z ryzykiem, jaki stwarza kryzys klimatyczny, a społeczność międzynarodowa nadal nie ma strategii, by poradzić sobie z tymi problemami.

Czytaj też

Szef ONZ wezwał przedstawicieli wielkich koncernów technologicznych, by współpracowali z rządami państw, by wprowadzić „bariery ochronne” dla wdrożenia AI. Czy jego słowa spotkają się ze zrozumieniem? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych miesięcy, choć lepiej nie mieć nadziei, że Big Techy kierują się innymi pobudkami niż tylko chęcią zysku.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w połowie ubiegłego roku pisaliśmy, iż Antonio Guterres rozważał utworzenie agencji zajmującej się sztuczną inteligencją, a także powołanie ciała doradczego, które miałoby się zająć analizą bieżących problemów, jakie rodzi AI.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama