Reklama

Strona główna

Testy antywirusów - kto obroni cię przed największą ilością ataków

  • Ilustracja: ESA via Youtube

Pierwsza trójka pakietów antywirusowych, które najlepiej poradziły sobie z zagrożeniami, które przygotował dla nich AV-Comparatives to te stworzone przez F-Secure, Trend Micro oraz Bitdefender. Testy zostały przeprowadzone między styczniem a czerwcem tego roku i w odróżnieniu od innych badań tego typu skupiały się na globalnej obronie całego systemu.

Testy przewidywały nie tylko stosowanie wirusów lub metod infekcyjnych polegających na wstrzykiwaniu złośliwego kodu, ale na niemal wszystkich stosowanych obecnie przez hakerów. Wśród testów znalazły się mechanizmy sprawdzające odporność na podmianę adresów. Niektóre antywirusy skupiają się na jednym aspekcie bezpieczeństwa, zapominając jednocześnie o ochronie punktów końcowych takich np. jak klucze USB czy dostęp do komputera za pomocą sieci lokalnej. Twórcy testów postarali się przeanalizować i przetestować wszystkie możliwe rozwiązania używane przez cyberprzestępców w celu wybrania pakietów, które radzą sobie dobrze z każdym zagrożeniem.

Symulacja testowa została przeprowadzona na komputerze wyposażonym w system operacyjny Windows 7 Home Premium SP1 w wersji 64-bitowej oraz popularne aplikacje wykorzystywane przez nas na co dzień m.in. wtyczki Adobe, przeglądarka Firefox, program do odtwarzania multimediów VLC aż po .NET Framework. Wszystkie aplikacje były zaktualizowane do najnowszych możliwych wersji przed rozpoczęciem fazy testów.

Wyniki całych testów zostały podzielone na 3 główne kategorie – system poprawnie zareagował na zagrożenie i je zablokował, system został zainfekowany i ochrona behawioralna nie wykryła żadnych zmian oraz kategorie – System Compromised, w której użytkownik musi zdecydować czy aplikacja bądź proces są wirusem – user-dependent.

Ciekawym elementem testów, jest także sprawdzanie czy antywirus nie zablokował pliku, bądź strony internetowej niesłusznie zablokowanej przez pakiet antywirusa. Takie problemy istotnie posiadają jedne z najlepszych antywirusów jak te produkowane przez F-Secure czy Trend Micro, które miały ponadprzeciętny wynik jeżeli chodzi o ten element obrony. Bitdefender, który jest na 3 miejscu jeżeli chodzi o reakcje na zagrożenia w czasie rzeczywistym – wpuścił tylko 2 z 1868 ataków na system, pozostałe dwa programy nie wpuściły żadnego ataku lub udaremniły go zanim zainfekował system. Co można powiedzieć jest wynikiem bardzo dobrym. Wśród programów antywirusowych oznaczonych najwyższą nagrodą znalazły się według kolejności wyników ogólnej klasyfikacji – Bitdefender, Kaspersky Lab, Avira, AVG oraz ThreatTrack. Cały raport dostępny na stronie organizacji AV-Comparatives.

Austriacka organizacja AV-Comparatives działa w branży testującej rozwiązania antywirusowe od 1999 roku. Organizacja została założona jako projekt przez studentów uczelni w Innsbrucku.

Czytaj też: Uniwersytet z Florydy znalazł receptę na ransomware

Reklama

Komentarze

    Reklama