USA: Nowe wytyczne SEC ws. zgłaszania naruszeń cyberbezpieczeństwa

13 listopada 2017, 10:03
Fot. AgnosticPreachersKid /Wikipedia Commons/ CC 3.0

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd SEC przygotowuje się do ogłoszenia nowych wytycznych dla firm w sprawie informowania inwestorów o naruszeniach cyberbezpieczeństwa - podał w piątek "Wall Street Journa

Nowe wytyczne zastąpią zasady ogłoszone sześć lat temu. Od tego czasu doszło do serii poważnych wycieków danych finansowych, w szczególności ujawnionych we wrześniu wycieków z Equifax i systemu Edgar należącego do samego SEC. Wyciek danych z firmy finansowej Equifax dotknął ponad 143 mln Amerykanów, a także obywateli innych krajów. Hakerzy zyskali dostęp do krytycznych informacji osobistych klientów firmy: adresów, danych personalnych, numerów ubezpieczenia społecznego i dat urodzenia.

O planowanej aktualizacji wytycznych opowiedział "WSJ" nowo mianowany dyrektor SEC ds. finansów korporacji William Hinman. Zmiany maja dotyczyć m.in. wymagającego upublicznienia poziomu włamania komputerowego, a także kontroli ujawniania informacji i procedur eskalacji. Hinman zasugerował również, że firmy powinny zwrócić uwagę na własne regulacje dotyczące obrotu papierami wartościowymi przez osoby z dostępem do informacji poufnych.

Czytaj więcej: Chińczycy stoją za atakiem na Equifax? [KOMENTARZ]

Choć atak na Equifax został wykryty już 29 lipca, firma ujawniła go dopiero 7 września. Mimo to w ciągu kilku dni po wykryciu wycieku czterech wysoko postawionych pracowników Equifax sprzedało udziały warte ok. 1,8 mln dolarów. Wewnętrzne śledztwo oczyściło ich z zarzutów.

Nie wiadomo jeszcze, w jakim terminie dojdzie do ogłoszenia nowych wytycznych. Nie mają one mocy prawnej, jednak SEC dysponuje środkami dyscyplinującymi firmy, które próbowałyby wprowadzać inwestorów w błąd w sprawie zaistniałego ataku lub zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa.

Przed dołączeniem do SEC Hinman był związany z Doliną Krzemową, gdzie uczestniczył w transakcjach z udziałem m.in. założyciela Apple Steve'a Jobsa, założycieli Google Larry'ego Page'a i Sergeya Brina, a także prezesa Facebooka Marka Zuckerberga.

PAP - mini

Cyberdefence24
Cyberdefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.