Reklama

Polityka i prawo

Eksperci: 43 proc. wszystkich prób logowania do usług to działania hakerów

Fot. Achinverma/Pixabay
Fot. Achinverma/Pixabay

Według ekspertów z firmy Akamai 43 proc. wszystkich prób logowania na konta użytkowników w usługach internetowych to działania hakerów. Wykradanie loginów i haseł to coraz popularniejsza metoda działania cyberprzestępców - twierdzi Akamai.

Skradzione dane najczęściej można kupić na internetowym czarnym rynku. Według specjalistów od cyberbezpieczeństwa z Akamai ataki, których celem jest kradzież danych do logowania, można podzielić na dwa typy: szybkie i wielokrotne próby logowania służące do brutalnego wdarcia się na czyjeś konto, a także powolne, oddalone w czasie próby zalogowania się, zaplanowane tak, aby uśpić czujność użytkownika.

Akamai twierdzi, że problem tego rodzaju ataków jest niedoceniany - dane, które przytacza firma, sformułowano jedynie na podstawie ataków na strony, gdzie do logowania do systemu potrzeba adresu e-mail i hasła i objęły one około 6 mld prób logowania w ciągu dwóch miesięcy. Specjaliści zauważają, że równie istotnym problemem mogą być ataki na użytkowników usług bankowości elektronicznej - do tej ostatniej jednak najczęściej oprócz e-maila trzeba użyć nazwy użytkownika. Dostawcy tego rodzaju usług są również bardziej wyczuleni na potencjalne ataki.

Badacze cyberbezpieczeństwa pracujący dla Akamai wskazują, że istnieją również inne, równie ważne zagrożenia cyberbezpieczeństwa, tworzone przez gadżety mobilne, urządzenia internetu rzeczy, a także niekontrolowane wykorzystanie różnego rodzaju API (kodu pozwalającego na zaawansowaną integrację różnorodnych usług internetowych). Ataki z wykorzystaniem API w ostatnim kwartale 2017 roku występowały niemal dwukrotnie częściej niż wcześniej.

Firma zwróciła również uwagę na ataki z wykorzystaniem mocy obliczeniowej komputerów celem pozyskiwania kryptowalut. "Coraz częściej celem tego rodzaju ataków są systemy korporacyjne. Nie chodzi wyłącznie o wykradzenie danych. Powodem ataków jest również możliwość wykorzystania mocy obliczeniowej urządzeń, motywowana częściowo wzrostem wartości kryptowalut i wyceną zasobów, które można pozyskać dzięki atakowanym komputerom" - konkluduje kwartalny raport Akamai o cyberbezpieczeństwie, "State of the Net".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama