80% drukarek jest niezabezpieczonych (WSF2017)

9 listopada 2017, 08:50

80% drukarek na świecie jest źle zabezpieczonych. Dane te zostały przytoczone w prezentacji Marcina Olszewskiego z firmy HP, który zaprezentował temat „The Security Imperative. The HP Security Advantage”. Prelekcja odbyła się podczas Warsaw Security Forum. 

Marcin Olszewski z firmy HP przedstawił prezentację zatytułowaną „The Security Imperative. The HP Security Advantage”. Mówił on, że obecnie zmienia się miejsce naszej pracy. To nie tylko biuro, ale również dom, czy nawet kawiarnia. Nasze życie zawodowe jest zdominowane przez mobilność, a my korzystamy z coraz większej liczby sprzętu podłączonego do Internetu. Urządzenia końcowe i użytkownicy końcowi są pierwszą linią frontu w cyberprzestrzeni, dlatego zapewnienie im bezpieczeństwa jest tak istotne.

Prelegent mówił o stale zwiększające się liczbie cyberataków, włamań oraz strat finansowych. Wymienił kilka najbardziej znanych incydentów z ostatnich lat, jak kradzież ponad 80 milionów dolarów z banku w Banlgadeszu czy ogromne wycieki danych z Linkedin. Olszewski podkreślił, że bardzo często zapomina się zabezpieczyć urządzenia takie jak drukarki. Z dostępnych danych wynika, że tylko 19% drukarek jest objętych polityką bezpieczeństwa.

Czytaj więcej:  „Wydrukuj wirusa”. Drukarka zagrożeniem dla danych [ANALIZA]

Podał również przykład danych statystycznych odnośnie ataku. 30 % przedsiębiorstw codziennie zmaga się z atakami phisingowymi, 63% włamań spowodowanych słabymi lub domyślnie ustawionymi hasłami, a 59% wynik to a błędu pracowników.

HP oferuje narzędzia umożliwiające ochronę przed atakami. Rozwiązanie HP Sure Vire zapewnia ochronę przez tzw. hakowaniem wizualnym (visual hacking) czyli inaczej mówiąc po prostu podglądaniem. Technologia ta pozwala na ograniczenie kątów rozchodzenia się światła, dzięki czemu nikt z boku nie będzie w stanie podejrzeć sekretnej zawartości ekranu. Drugie rozwiązanie to HP Sure Click, które zapewnia sprzętowe zabezpieczenie przeglądarek internetowych. Trzecią opcją przedstawioną w prezentacji jest HP Sure Start, które pozwala na wykrywanie, ochroną i przywracanie systemu BIOS w przypadku ataków.

Kończąc swoją prezentację, Olszewski wspomniał o zmianach, które wprowadza RODO. Przypomniał o konieczności informowania o incydentach w przeciągu 72 godzin od ich pojawienia się oraz o wprowadzeniu odpowiednich środków bezpieczeństwa danych. Przedsiębiorstwa będą zobligowane do zwiększenia kontroli nad danymi osobowymi, wprowadzić mechanizm raportowania i monitorowania włamań. Te firmy, które nie dostosują się do RODO będę narażone na wysokie kary sięgające  20 milionów dolarów czy nawet 4% rocznego obrotu.

 

 

 

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24