AI pomogła ujawnić podziemny obiekt jądrowy w Iranie

4 sierpnia 2021, 13:28
sina-drakhshani-YqaprnuJjSM-unsplash
Fot. sina drakhshani/unsplash.com

Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe pomogły Amerykanom ujawnić budowę podziemnej hali montażowej dla wirówek w irańskim obiekcie jądrowym w Natanz. Dzięki technologii byli w stanie zobaczyć gdzie konkretnie i w jakich godzinach prowadzono prace.

Specjaliści Centrum Bezpieczeństwa i Współpracy Międzynarodowej (CISAC), będącego hubem Uniwersytetu Stanforda, wykorzystali narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji firmy Orbital Insight, aby skuteczniej śledzić budowniczych podziemnej hali montażowej wirówek w obiekcie jądrowym w Natanz.

Obiekt znajduje się pod ziemią, w górzystym terenie, przez co z założenia ma być mniej podatny na ataki z powietrza. Zgodnie z szacunkami ekspertów zostanie ukończony za ok. 18-24 miesiące.

Śledzenie budowniczych

Eksperci zauważyli, że dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii są w stanie skutecznie monitorować przemieszczanie się pracujących na miejscu budowniczych, a także podejmowane przez Iran działania zmierzające do powstania hali montażowej.

Dzięki analizie, do której wykorzystano sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe specjaliści CISAC byli wstanie „lepiej zrozumieć”, gdzie i w jakich godzinach trwały prace. W ten sposób udało się ustalić, że Iran rozpoczął budowę między 30 sierpnia a 14 września ubiegłego roku.

Analiza zdjęć satelitarnych

Taka ocena została oparta o dane, według których we wskazanym czasie i miejscu nastąpił dziewięciokrotny wzrost liczby pojazdów i budowlańców.

Jak wskazano w artykule opublikowanym w czerwcowym wydaniu Janes Intelligence Review, wzmożona aktywność na tym obszarze utrzymywała się w przekroju następnych trzech miesięcy. Podkreślono, że algorytm wykrywania obiektów firmy Orbital Insight zliczał pojazdy na 84 zdjęciach satelitarnych zebranych między majem 2018 roku a majem 2021 roku. Dzięki temu eksperci mogli monitorować rozwój w Natanz.

„Aktywność pojazdów obserwowano konkretnie na parkingu poza głównym obiektem w Natanz oraz Natanz South, co wskazuje, że były one związane z prowadzonymi pracami budowlanymi” – podkreślono w czerwcowym wydaniu Janes Intelligence Review.

Według Allison Puccioni, ekspert CISAC, budowa nowej hali montażowej dla wirówek świadczy o tym, że Iran dąży do utrzymania swoich zdolności do rozwijania programu nuklearnego w celu realizacji projektu broni jądrowej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Prezes
czwartek, 5 sierpnia 2021, 17:27

"Taka ocena została oparta o dane, według których we wskazanym czasie i miejscu nastąpił dziewięciokrotny wzrost liczby pojazdów i budowlańców." Naprawdę potrzebują SI do wyciągnięcia wniosków, ze coś jest tam budowane?

demokracja nadchodzi
czwartek, 5 sierpnia 2021, 12:44

Trwa budowanie narracji i potrzeby

TrzcinQ
czwartek, 5 sierpnia 2021, 19:23

W punkt

vfvv
czwartek, 5 sierpnia 2021, 08:54

Ciekawe czy sojusznik tak samo dokładnie zbadał okręg Kaliningradzki?

wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:07

Pominął tak bardzo istotny fakt

To
czwartek, 5 sierpnia 2021, 02:40

Jankesi niech im ześlą z orbity fake meteoryt i będzie po sprawie. Nikt się nie zorientuje co to było i skąd.

kibic
środa, 4 sierpnia 2021, 20:05

Sztuczna inteligencja wykryła nie tylko fakt budowania podziemnej hali, ale też ustaliła, że będą tam montowane wirówki. Nie wypada obrażać naszej tradycyjnej inteligencji.

Piotr
piątek, 6 sierpnia 2021, 11:38

Na razie to ludzka inteligencja stworzyła sztuczną, nie odwrotnie:)

bender
czwartek, 5 sierpnia 2021, 04:16

Dlaczego wątpisz? Dobrze wytrenowana AI potrafi wykazać się trafnością rozpoznania daleko wykraczającą poza skromne możliwości schematów osadzonych w ludzkim mózgu. Ten pakiet Orbital Insight ma w sobie narzędzie Deep Analysis , które można trenować na bieżąco. Tylko na podstawie zaangażowanego sprzętu i czasu jego wykorzystania można nabrać pojęcia o rozmiarze i funkcji budowli.

M
czwartek, 5 sierpnia 2021, 20:03

Możliwości ludzkiego mózgu setki razy przekraczają możliwości AI w roku 2021. Co będzie za 10 lat, zobaczymy.

bender
piątek, 6 sierpnia 2021, 03:28

Setki razy? Jeśli chodzi możliwości AI w telefonie, odkurzaczu, kosiarce czy innym urządzeniu, to może... Jednak już dziś człowiek nie jest skuteczniejszy od trenowanego na milionach zdjęć algorytmu rozpoznawania twarzy, płci i wieku czy od algorytmów skanujących zeznania podatkowe. Człowiek nie da rady tłumaczyć na więcej języków niż Google Translate, ani nie zagra w go lepiej niż AlphaGo. Ostatniej zimy Amerykanie testowali na Bałtyku AI we wspomaganiu dowodzenia w bitwie powietrzno-morskiej. Byli bardzo zadowoleni, więc chyba też nie podzielają wiary w możliwości ludzkiego mózgu.

Tweets CyberDefence24