Amerykanie ostrzegają Europę. Chińskie 5G lub integracja z amerykańskim wojskiem

8 marca 2019, 09:58
america-3582772_960_720
Fot. mohamed_hassan/Pixabay

Wraz z początkiem rozwoju sieci 5G w Europie, Pentagon ostrzega państwa Starego Kontynentu przed współpracą z Chinami. Według Stanów Zjednoczonych sojusznicy powinni trzymać Pekin na dystans, w przeciwnym wypadku ryzykują utratę zdolności do integracji z amerykańskim wojskiem.

Curtis Scaparrotti, szef amerykańskiego dowództwa europejskiego oraz jeden z dowódców NATO, zaznaczył, że wymaga od sojuszników wzmożonej ostrożności w stosunku do chińskich inwestycji w nowoczesne technologie, w tym 5G. „Chcemy również wiedzieć, że jesteśmy bezpieczni dzięki naszym sojusznikom, z którymi się łączymy. Może się zdarzyć tak, że nie będziemy mogli połączyć się z naszymi przyjaciółmi” – zaznaczył wojskowy.

Według szefa amerykańskiego dowództwa europejskiego 5G to nie tylko ulepszenie w istniejących sieciach 4G, ale „zupełnie nowy świat”, który będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłych operacji militarnych.

Rozwój sieci 5G w ciągu ostatnich kilku miesięcy stał się czymś w rodzaju konfliktu pośredniego pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Chińskie firmy rywalizowały o kontrakty w całej Europie, aby stworzyć i rozwijać zdolności sieci 5G, podczas gdy Stany Zjednoczone zachęcały sojuszników do szukania innych rozwiązań ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem.

Chociaż nie jest to jedyny obszar, w którym chińskie inwestycje w Europie dotyczą Pentagonu, kwestia 5G wyszła na pierwszy plan. Pełniący obowiązki Sekretarza Obrony Patrick Shanahan wydał w tym miesiącu oświadczenie, w którym stwierdzono – „Bezpieczna i odporna telekomunikacja 5G ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu Stanów Zjednoczonych, a DoD ściśle współpracuje z naszymi partnerami przemysłowymi i badawczymi w celu opracowania kompleksowych oraz innowacyjnych rozwiązań dla zarówno służb, jak i przemysłu komercyjnego”. Jak zaznaczył sam Patrick Shanahan – „Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy muszą wymagać tylko niezawodnych, zaufanych i bezpiecznych systemów komunikacyjnych nowej generacji”.

Z drugiej jednak strony Curtis Scaparrotti zauważył rosnącą świadomość wśród członków Sojuszu na temat zagrożeń związanych z siecią 5G. „Rok temu temat zaczął się pojawiać, a teraz jest na pierwszym planie. Obecnie podejmujemy odpowiednie rozmowy skupiając się na problemach bezpieczeństwa” – wskazuje szef EUCOM.

KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Kiks
środa, 13 marca 2019, 20:54

@CdM gonią peleton? Jak kradło się i zbudowało za darmo to, na co inni potrzebowali długich lat i dużych pieniędzy to o czym tu mowić. Tylko, że Chińczycy próbują rozpychać się na świecie i budować swoje fabryki. A dostają bana. I dobrze. Nie przestrzegasz prawa to masz wilczy bilet.

Andrettoni
poniedziałek, 11 marca 2019, 11:56

Czyli technologia cywilna ma być wykorzystywana przez wojsko? Jak chcemy ograniczyć cyberataki to technologie powinny być osobne. W przeciwnym razie nigdy nie będzie bezpiecznie.

politrukolog
poniedziałek, 11 marca 2019, 09:35

UE powinna sprawdzić blef USA i wybrać chińskie 5G. Bez UE USA spada z pozycji hipermocarstwa na zwykłe mocarstwo amerykańsko-afrykańskie, bo w Azji jest neutralizowane przez Chiny. Natomiast sytuacja Europy, "panny na wydaniu" w takim nowym rozdaniu strategicznym drastycznie by wzrosła. Dlatego uważam, że UE powinna wybrać chińskie 5G i tylko na amerykańskim próżnym gadaniu by się skończyło!

CdM
niedziela, 10 marca 2019, 00:12

@sos: tak, Chiny kradły na potęgę i nadal jeszcze kradną technologię. To pozwoliło im dogonić peleton. Ale bynajmniej nie ograniczają się do tego. Czego przykładem technologia 5G w której Huawei wyprzedził o jakiś rok konkurencję. Liczba chinskich publikacji i ich cytowań w czasopismach z listy chicagowskiej zbliża się do amerykańskich. Rekordowe osiągnięcia w wielu dziedzinach inżynierii należą coraz częściej do Chin. Postrzeganie Chin jako złodziei i kopistów staje się nieaktualne. Niebawem role się odwrócą. To kwestia dekady.

trust observer
niedziela, 10 marca 2019, 00:09

Huawei właśnie pozwał rząd USA za oskarżenia o szpiegowaniu. Minął rok od oskarżenia tej firmy o "czipy" szpiegowskie w ich sprzęcie a do dzisiejszego dnia USA nie przedstawiło na to żadnego dowodu. Także albo ta sprawa jest tak tajna, że nie można tych dowodów opublikować albo to są bzdury wyssane z palca by zaszkodzić chińskiej gospodarce.

Reklama
Tweets CyberDefence24