Amerykanie ostrzegają Europę. Chińskie 5G lub integracja z amerykańskim wojskiem

8 marca 2019, 09:58
america-3582772_960_720
Fot. mohamed_hassan/Pixabay

Wraz z początkiem rozwoju sieci 5G w Europie, Pentagon ostrzega państwa Starego Kontynentu przed współpracą z Chinami. Według Stanów Zjednoczonych sojusznicy powinni trzymać Pekin na dystans, w przeciwnym wypadku ryzykują utratę zdolności do integracji z amerykańskim wojskiem.

Curtis Scaparrotti, szef amerykańskiego dowództwa europejskiego oraz jeden z dowódców NATO, zaznaczył, że wymaga od sojuszników wzmożonej ostrożności w stosunku do chińskich inwestycji w nowoczesne technologie, w tym 5G. „Chcemy również wiedzieć, że jesteśmy bezpieczni dzięki naszym sojusznikom, z którymi się łączymy. Może się zdarzyć tak, że nie będziemy mogli połączyć się z naszymi przyjaciółmi” – zaznaczył wojskowy.

Według szefa amerykańskiego dowództwa europejskiego 5G to nie tylko ulepszenie w istniejących sieciach 4G, ale „zupełnie nowy świat”, który będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłych operacji militarnych.

Rozwój sieci 5G w ciągu ostatnich kilku miesięcy stał się czymś w rodzaju konfliktu pośredniego pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Chińskie firmy rywalizowały o kontrakty w całej Europie, aby stworzyć i rozwijać zdolności sieci 5G, podczas gdy Stany Zjednoczone zachęcały sojuszników do szukania innych rozwiązań ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem.

Chociaż nie jest to jedyny obszar, w którym chińskie inwestycje w Europie dotyczą Pentagonu, kwestia 5G wyszła na pierwszy plan. Pełniący obowiązki Sekretarza Obrony Patrick Shanahan wydał w tym miesiącu oświadczenie, w którym stwierdzono – „Bezpieczna i odporna telekomunikacja 5G ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu Stanów Zjednoczonych, a DoD ściśle współpracuje z naszymi partnerami przemysłowymi i badawczymi w celu opracowania kompleksowych oraz innowacyjnych rozwiązań dla zarówno służb, jak i przemysłu komercyjnego”. Jak zaznaczył sam Patrick Shanahan – „Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy muszą wymagać tylko niezawodnych, zaufanych i bezpiecznych systemów komunikacyjnych nowej generacji”.

Z drugiej jednak strony Curtis Scaparrotti zauważył rosnącą świadomość wśród członków Sojuszu na temat zagrożeń związanych z siecią 5G. „Rok temu temat zaczął się pojawiać, a teraz jest na pierwszym planie. Obecnie podejmujemy odpowiednie rozmowy skupiając się na problemach bezpieczeństwa” – wskazuje szef EUCOM.

KomentarzeLiczba komentarzy: 25
dfldkjgklrji
sobota, 9 marca 2019, 21:33

Jeśli chodzi o komunikację, ja bym specjalnie nikomu nie ufał, tylko utrzymywał tu niezależność strategiczną i kładł sieci przy pomocy własnego sprzętu.

Michnik
sobota, 9 marca 2019, 19:41

@sos Racja, ale sam Zachód się o to prosił, a właściwie na tę drogę wepchnęły go zachłanne korporacje, o których ktoś tu już wspomniał. Sami im oddali te technologie, za większy i szybszy wzrost, a Chińczycy jak to Chińczycy, tylko skorzystali z tego. Każdy chyba podniósł by kasę leżącą na chodniku więc nie ma się co im dziwić. Dziwić się natomiast należy tym korporacjom, które zaślepione zyskiem nie potrafią dbać o własne interesy, a teraz my wszyscy na tym tracimy...

sos
sobota, 9 marca 2019, 08:48

@Xd... USA nie potrafią wygrać uczciwą konkurencją z Chinami. Kpisz czy o drogę pytasz? Komu i ile zapłacili Chińczycy za własność intelektualną , dzięki której rozwijają swoją gospodarkę? Czy przypadkiem ,szczególnie na początku nie była to masowa kradzież. Zachodnie firmy , dziesiątki lat dochodziły do pewnych rozwiązań , wydając przy okazji morze pieniędzy. Zostały bezczelnie okradzione, a Ty piszesz o uczciwej konkurencji.

Szept
piątek, 8 marca 2019, 16:52

Wybór jest taki NOWOCZESNOŚĆ czy OKUPACJA. Ciekawe co wybiorą Europejczycy. Poza tym każdy ogarnięty obserwator wie, że to groźby bez pokrycia, już to widzę jak po wprowadzeniu 5G Amerykanie pakują swoje bazy w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Turcji.

Kiks
piątek, 8 marca 2019, 15:46

Chińczykom nie można ufać. Popytajcie znawców kultury chińskiej. To są naprawdę dziwni ludzie. I nie wolno zapominać o tym, że totalitarne państwo. Bardzo totalitarne.