Amerykańskie testy wojskowego wykorzystania 5G

11 grudnia 2019, 09:44
800px-CSDA_STX_034
Fot. Wesley.elliott/Wikimedia Commons/CC 3.0

Pentagon przedstawił szczegóły dotyczące charakteru przyszłych testów wojskowego zastosowania 5G w amerykańskiej armii. Mają one umożliwić wykorzystanie pełnego potencjału nowej technologii przez siły zbrojne USA. Czy od wyników testów zależy przyszłość U.S. Army?

Joseph Evans, dyrektor ds. 5G w Office of the Under Secretary of Defense for Research and Engineering, podkreślił, że innowacyjna sieć oferuje możliwości, które zmienią obecną rzeczywistość. „5G zapewni wszechobecną łączność dla ludzi i urządzeń” – zaznaczył ekspert, cytowany przez serwis C4isrNet.

Specjalista przedstawił również szczegółowe plany dotyczące testów innowacyjnej sieci w sektorze militarnym. Jak informowaliśmy wcześniej, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD) wkrótce rozpocznie testy technologii 5G oraz innych prototypowych rozwiązań, które odbędą się na terenie czterech baz wojskowych.

Już wiadomo, że analiza prowadzona przez specjalistów w Joint Base Lewis-McChord obejmować będzie między innymi sposoby, za pomocą których 5G może wspierać rzeczywistość rozszerzoną. W Naval Base San Diego i Marine Corps Logistics Base Albany przetestowana zostanie szybkość oraz przepustowość 5G.

Jak wskazuje serwis C4isrNet, dzięki eksperymentom rząd USA może bieżąco kontrolował rynek innowacji i będzie w stanie podjąć decyzję, jakie rozwiązania należy wdrożyć w ramach krajowych systemów. Według Departamentu Obrony testy pomogą również przygotować wojsko do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, gdy sieć 5G będzie już w pełni dostępna.

Prowadzone badania są także korzystne dla przemysłu, ponieważ dzięki nim możliwe będzie szybkie wykorzystanie nowych technologii w praktyce bez obaw związanych z bezpieczeństwem. W ten sposób znacznie obniżone zostanie ryzyko dla sektora przemysłowego.

Joseph Evans zaznaczył, że uruchomienie placówek testowych oraz całego programu potrwa jeszcze kilka miesięcy. „Obecnie przeprowadzamy ankiety i organizujemy zespoły zarządzające projektami. Instalacja sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia testów i eksperymentów nastąpi dopiero wiosną 2020 roku” – podkreślił specjalista.

Eksperci wiele obiecują sobie po wynikach testów. Kluczowe mogą okazać się informacje na temat samego funkcjonowanie sieci 5G w praktyce oraz możliwości jej zabezpieczenia. Od rezultatów eksperymentów zależeć będzie jakość komunikacji i wydajność działania w amerykańskim sektorze wojskowym.

Najważniejsze z punktu widzenia Pentagonu jest to, aby U.S. Army mogło w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje 5G przy równoczesnej redukcji ryzyka oraz maksymalizacji jej zabezpieczenia przed możliwym destrukcyjnym działaniem wroga.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Elisabeth Dębska
niedziela, 22 grudnia 2019, 02:37

Na jakim terytorium będą robione testy skoro testy na ludziach są ZABRONIONE w USA ? Wszelkie testy promieniowania, elektromgnetyczne oddziałowują na wszystko co żyje, więc gdzie będą robione te testy i kto na te testy w danym miejscu wyraził zgodę ?

wtorek, 13 października 2020, 08:12

Kto wie czy trwająca teraz pandemia nie jest właśnie przykrywką tych testów... To zorganizowanej na szeroką globalna skalę akcja.

Hia
wtorek, 24 grudnia 2019, 17:09

Jak to ,,gdzie?"? Oczywiście, że m.in. w Polsce. Wiadomo o tym od dawna, jednak śmiano się, że czegoś takiego jak sieć 5G nie będzie- a pojawi się szybciej, niż się spodziewano.

Eto
piątek, 20 grudnia 2019, 11:50

Praktycznie każda gałąź gospodarki będzie miała zwiększone możliwości korzystając z 5G.

xts
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 19:53

Szkoda, że jakoś nie pracujemy mniej, ale od lat w takim samym wymiarze lub więcej.

Piotr
sobota, 21 grudnia 2019, 12:38

Najwięcej medycyna ;)

sobota, 21 grudnia 2019, 14:20

O tak,

Paweł
sobota, 21 grudnia 2019, 13:15

A naj naj naj więcej onkologia ;)

Tweets CyberDefence24