Albo Huawei albo współpraca. USA grozi swoim sojusznikom

13 września 2019, 15:00
binary
fot. geralt / pixabay
CyberDefence24
CyberDefence24

DOTYCZY:


Kolejne wyzwanie dla chińskiego giganta. Administracja USA ostrzegła sojuszników z Zatoki Perskiej przed sprzętem 5G  Huawei. Urządzenia w opinii amerykanów może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa - podała agencja Reutera.

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Kraj groził też zaprzestaniem dzielenia się informacjami wywiadowczymi z państwami wykorzystującymi chiński sprzęt. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.

USA wznowiły oskarżenia pod adresem Chińczyków podczas zeszłotygodniowej wizyty szefa amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) Ajita Paia w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Bahrajnie. Wszystkie te kraje wykorzystują sprzęt Huawei w swojej infrastrukturze telekomunikacyjnej.

"Podzieliliśmy się (...) naszymi przekazem dot. wagi zabezpieczenia technologii 5G i stosowania zasad bezpieczeństwa opartych na kontroli ryzyka" - podsumował w czwartek wizyty szefa FCC przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu ds. cyberbezpieczeństwa i internetu Robert Strayer.

W niewielkim Królestwie Bahrajnu stacjonuje Piąta Flota marynarki USA. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich przebywają zaś amerykańscy żołnierze, asystujący przy militarnych operacjach Stanów Zjednoczonych w tym regionie świata. Wcześniej administracja planowała także szersze rozmieszczenie swoich sił zbrojnych w Arabii Saudyjskiej.

"Sądzimy, że przy zastosowaniu zasad struktury priorytetyzującej bezpieczeństwo, podmioty powinny też wykluczyć Huaweia z wdrażania technologii 5G" - zaznaczył podczas rozmowy telefonicznej z dziennikarzami Strayer, który towarzyszył szefowi FCC podczas wizytacji w krajach Zatoki Perskiej.

W marcu minister ds. telekomunikacji Bahrajnu Kamal bin Ahmed Mohammed mówił agencji Reutera, że Huawei spełnia standardy bezpieczeństwa kraju, a on sam nie ma obaw wobec chińskiej frmy. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie wypowiadali się oficjalnie w sprawie USA vs. Huawei. Anonimowe źródło bliskie sprawie wskazało jednak, że rząd Emiratów sądzi, iż poradzi sobie z kontrolą ryzyka.

Oprócz urządzeń Huawei'a rzeczone kraje Zatoki Perskiej używają też sprzętu 5G innych dostawców. Fakt ten potwierdza, iż współpraca z chińską firma nie jest jedynym rozwiązaniem przy wdrażaniu najnowszego standardu telekomunikacyjnego - ocenił Pai. 

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Fanklub Daviena
niedziela, 15 września 2019, 19:56

Wolałbym Huawei niż kilka razy droższy i gorszy pełen backdoorów sprzęt USA np. Cisco.

Red
niedziela, 15 września 2019, 10:08

No oczywiście że o kasę chodzi USA nie chce by ludzie zobaczyli że Chińczycy lepszy sprzęt dają za niższą kasę. Nasz rząd już i tak durny z USA podpisał. A co do szpiegowstwa w tych czasach to każdy telefon z androidem nas szpieguje plus windows 10 ile tego ma do szpiegowania.

Tomcio
niedziela, 15 września 2019, 09:58

Popieram,Huawei powinien być dostępny tylko w Chinach. Wystarczy już tych kopiowanych,klonowanych bubli z kradzionymi technologiami.

Urko
sobota, 14 września 2019, 22:37

A tymczasem w Rosji w tym miesiącu podpisano umowę międzyrządową, która pozwala Huawei do spółki z rosyjskim krajowym operatorem na rozpoczęcie budowy sieci 5G która pokryje całą Moskwę. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że w Moskwie pierwsze routery 5G (firmy Nokia) zainstalowano i uruchomiono już w zeszłym roku przy okazji Mundialu. Z powodu wykorzystania wysokiej częstotliwości, okrywają one jednak bardzo mały obszar. W zasadzie tylko stadiony. Jest tu spora łyżka dziegciu ponieważ rosyjskie wojsko nie udostępniło odpowiednich częstotliwości, a te które są dostępne, są dosyć egzotyczne. Ciekawe, jak sobie Huawei z tym poradzi...