Burza w chińskich social mediach. Kontrowersyjny wpis ambasady USA

6 maja 2021, 09:53
6993649975_aa2c7dd657_c
Fot. Jon Russell/Flickr/CC BY-SA 2.0

Fala krytyki na chińskiej platformie społecznościowej Weibo pojawiła się po opublikowaniu wpisu ambasady USA dotyczącej wznowienia wydawania wiz studenckich do Stanów Zjednoczonych. Zdaniem użytkowników treść komunikatu jest przejawem „czystego rasizmu najniższych lotów”, ponieważ porównano w nim chińskich studentów do psów. 

„Nadeszła wiosna i kwitną kwiaty. Czy podobnie jak ten pies nie możesz się doczekać, by wyjść i się bawić?” – głosił opublikowany w środę wpis amerykańskiej ambasady na Weibo. Towarzyszyło mu nagranie podekscytowanego szczeniaka usiłującego przeskoczyć przez ogrodzenie.

Wielu internautów uznało ten wpis za porównanie Chińczyków ubiegających się o amerykańskie wizy do psów. „Czy to jest amerykański humor? Sądzę, że zrobili to celowo” – ocenił jeden z użytkowników.

Niektórzy zauważyli jednak, że kontrowersje wynikają z różnic kulturowych. „W amerykańskiej kulturze psy mają generalnie pozytywne znaczenie, ale w chińskiej kulturze i przysłowiach jest ono głównie negatywne” – napisał jeden z komentatorów.

Inni odpowiadali natomiast, że „ci, którzy kochają USA, są psami”, a „amerykański pan” przywołuje ich teraz z powrotem do Stanów Zjednoczonych.

Negatywne komentarze zostały nagłośnione przez państwowe chińskie media. Związany z Komunistyczną Partią Chin (KPCh) dziennik „Global Times” cytuje opinię jednego z internautów, że wpis ambasady był przejawem „czystego rasizmu najniższych lotów” i dowodem na rasizm całych Stanów Zjednoczonych.

Po lawinie krytyki ambasada usunęła swój wpis, a rzecznik placówki przeprosił w czwartek rano czasu miejscowego wszystkich, którzy poczuli się urażeni.

image

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
AA
czwartek, 6 maja 2021, 14:08

Było BLM będzie ChLM:))

Tweets CyberDefence24