Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Iran: wyciekły tajne dokumenty pokazujące, jak wykorzystać cyberataki do niszczenia cywilnej infrastruktury

Fot. Peggy_Marco / Pixabay
Fot. Peggy_Marco / Pixabay

Brytyjska telewizja Sky News poinformowała, że pozyskała tajne dokumenty pochodzące - według źródła - z Iranu, opisujące scenariusze wykorzystania cyberataków do niszczenia cywilnych celów, takich jak np. statki handlowe lub pompy paliwowe na stacjach benzynowych.

W pozyskanych przez stację dokumentach zawarto także informacje na temat komunikacji satelitarnej i urządzeń wykorzystywanych do jej obsługi przez światową branżę logistyczną, jak i systemów urządzeń Internetu Rzeczy używanych w zarządzaniu inteligentnymi miastami. Dokumenty obrazują również szczególne zainteresowanie, jakim Iran darzy aktywność badawczą firm w krajach zachodnich, w tym – w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Według źródła Sky News, 57-stronicowy plik powstał w ramach pracy tajnej jednostki cyber Shahid Kaveh, która podlega pod elitarne cyberkomando Irańskich Strażników Rewolucji.

Źródło oceniło, że dokument stanowi dowód na to, że Iran gromadzi informacje wywiadowcze na temat cywilnej infrastruktury krajów zachodnich i aktywnie mapuje możliwości wykorzystania przeciwko niej cyberataków.

Zatapianie statków, eksplozje na stacjach paliw

W dokumencie opisano m.in. to, jak przeprowadzić zdalnie atak na systemy kontrolne statku morskiego, aby zatopić go pod wpływem rozregulowania systemu kontroli balastu. W innej części pliku przedstawiono sposoby ataku na systemy zarządzania przepompowywaniem paliwa na stacjach benzynowych, które potencjalnie mogłyby doprowadzić do eksplozji.

W rozmowie z serwisem Cyberdefence24.pl były doradca ds. cyberwojny w Międzynarodowym Komitecie Czerwonego Krzyża i niezależny badacz cyberbezpieczeństwa dr Łukasz Olejnik ocenił, że „jeśli dokument ten jest prawdziwy, nie wiemy, jaki jest status takich rozważań”.

Jego zdaniem może on być umiejscowiony „pomiędzy zatwierdzonymi do wdrożenia planami, luźnymi rozważaniami czy nawet czysto hipotetycznymi scenariuszami tego, co może się wydarzyć, co jest technicznie możliwe, a niekoniecznie musi być w praktyce robione”.

Ekspert: możliwości techniczne Iranu pozostają nieznane

W opinii Olejnika powstanie takiego scenariusza nie oznacza ponadto, że Iran osiągnął techniczne zdolności pozwalające na zrealizowanie tego rodzaju ataków.

„Potencjał fizycznych zniszczeń (obiektów – red.) w wyniku cyberoperacji jest możliwy, nawet, jeśli nie zawsze pewny” – wskazał ekspert. „Przygotowanie takiej operacji może być czasochłonne i kosztowne, a tu koszty to nie tylko wkład finansowy w rozwój działania, ale też koszty ewentualnych następstw” – zwrócił uwagę.

Zdaniem Olejnika następstwa te mogą mieć charakter cyberataków zwrotnych i może towarzyszyć im ryzyko odpowiedzi „dalece wykraczającej poza cyberprzestrzeń – odpowiedzi kinetycznej”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama