Jak wojsko buduje cyberarmię?

27 lutego 2020, 15:35
MOLENDA89
Fot. CYBER.MIL

Rekrutacja do Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i WOC, realizowana w ramach programu Cyber.mil.pl, była głównym tematem spotkania Dyrektora NCBC i zarazem Pełnomocnika MON ds. Utworzenia WOC, gen. bryg. Karola Molendy z kierownictwem Wojewódzkich Sztabów Wojskowych i Wojskowych Komend Uzupełnień z całej Polski, które odbyło się w Legionowie.

Ponad stu uczestników zapoznało się z zasadami rekrutacji, nowymi uwarunkowaniami finansowymi oraz nowoczesnymi narzędziami komunikacji wykorzystywanymi do kontaktów z kandydatami do służby w Wojsku Polskim.

Rekrutacja jest grą zespołową i zadaniem nas wszystkich. Musimy nieszablonowo podchodzić do kandydatów i maksymalnie ułatwiać oraz skracać przejście całej procedury. Naszym celem jest zawsze dotarcie do najlepszych, którzy chcą służyć Ojczyźnie. 

Generał Brygady Karol Molenda 

W strukturach resortu w 2020 r. powstało nowe Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej, którego obecny na spotkaniu dyrektor, gen. bryg. Artur Dębczak, omówił zasadnicze cele Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie rekrutacji do Sił Zbrojnych RP:

Liczę na naszą dobrą współpracę, bo tylko tak możemy osiągnąć sukces. Nie mamy wpływu na demografię i rynek pracy, ale na pewno możemy wpływać na sprawność rekrutacji

Generał Brygady Artur Dębczak - dyrektor Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

Obaj generałowie podkreślili konieczność nawiązywania kontaktów z kandydatami z wykorzystaniem współczesnych, atrakcyjnych sposobów i narzędzi. Komputer i Internet to naturalny ekosystem dla młodzieży, dlatego należy pracować zgodnie z jego warunkami.

Wszyscy uczestnicy spotkania przeszli także dedykowane szkolenie poświęcone współczesnym zagrożeniom dla systemów teleinformatycznych oraz zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu w Resorcie Obrony Narodowej i poza nim, przeprowadzone przez ekspertów z NCBC:

- Obecnie smartfony mają tysiąckrotnie większą moc obliczeniową niż komputer, który pozwolił człowiekowi wylądować na Księżycu. Cyberprzestrzeń to obszar całkowicie stworzony przez człowieka, nad którym już nie jesteśmy w stanie do końca zapanować, bo nie ma on granic ani nawet jednoznacznej definicji. Najlepszym, a zarazem najsłabszym jego ogniwem jest człowiek.

Dyrektor NCBC zaznaczył, że instytucja ta pełni funkcję jednego z trzech filarów bezpieczeństwa Polski - CSIRT-ów (CSIRT MON), do których można zgłaszać wszelkie podejrzenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Informacja prasowa

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Hans klosss
piątek, 28 lutego 2020, 12:22

Jaka płaca tacy specjaliści. Śmiech na sali był wsrod specjalistów gdy się dowiedzieli jakie warunki proponują.

WojtekMat
piątek, 28 lutego 2020, 10:18

Specjalistów za takie stawki jakie oferują nie znajdą. W firmach prywatnych dobrej klasy specjalista zarabia tyle co manager i nikogo to nie dziwi. Prawdopobobnie więc będzie polowanie na absolwentów. Tutaj też będzie ciężko ponieważ wątpliwe aby ktokolwiek się skusił na zarobki na poziomie kasjerki w Biedronce. A zapłacić żołnierzom więcej nie mogą, ponieważ obowiązuje hierarchia stopni. Pewnym rozwiązaniem było by zatrudnienie specjalistów jako pracowników cywilnych z osobną siatką płac. Ale nie wiadomo czy jest na to budżet. Oczywiście zawodowi żołnierze mają dodatkowo sporo dotatków ale także jeszcze więcej obowiązków i ograniczeń które te bebefity "równoważą". P.S. Tym, którzy każą komuś pracować za półdarmo nazywając to "służbą ojczyźnie" proponuję aby sami tak postępowali. Niestety z reguły tak jest ,że apologeci tej "służby" albo w ogóle nie służą albo całkiem dobrze na tej "służbie" zarabiają - patrz były marszałek senatu Karczewski, który to mówił jak to lekarze mają "służyć" a sam wykręcił prawie pól miliona na nadgodzinach będąc w senacie. Służba będzie wtedy kiedy zostanę powołany. A tak to nie jest to żadna "służba" tylko praca za którą należy się godziwa zapłata.

Cyborg
czwartek, 27 lutego 2020, 21:55

Za 2399 pln miesiąc to zbudują sobie bańkę mydlana

Wojtek2001
piątek, 28 lutego 2020, 08:58

W Rosji zapłacą ci więcej.

Autystyczny
czwartek, 27 lutego 2020, 21:39

Nie chce nawet pytać ile to arodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i WOC chcą płacić specjalistom z zkaresu cyberbezpieczeństwa. Dodam, że tacy specjaliścy są najbardziej porządani na rynku pracy w IT. Durga sprawa to jak wojsko chce wpsółpracować z specjalistami IT, którzy często są nieco autystyczni i ciężko poddają się bezmyślnym rozkazom.